Men's AGM Texas Scramble Results

Saturday 9th November

Congratulations to the winning team of Mark Spalding, Peter Bicker, Richard Smith and Russell Dyer with a winning score of 55.9 who won Saturday's Texas Scramble.
Thanks to everyone that attended the AGM that followed.

Vet's & Ladies Greensomes Stableford

Thursday 7th October


1st Alison Neilson & Nigel Edwards – 39 Points
2nd Sue Strutt-Holmes & Richard Mares – 34 Points
3rd Sylvia Sibthorpe & Peter Christian – 31 Points
4th Di Randall & Neil Fox – 30 Points

Senior's Friendly Match

Away to Thorpeness

Thorpeness names first
Tony Innes (Capt) & Graham Denny beat Rob Holmes (Capt) & Mike Fiddaman – 7 & 6
Dieter Koderisch & Mervyn Lambert lost to Gary Beck & Nigel Edwards – 2 Down
Phil Larking & Tony Alcock beat Kevin Goode & Kevin Rogers – 2 & 1
Len Wells & Dave Sammons beat Mac Campbell & Ken Chamberlain – 2 & 1
Robin Leggate & Trevor Youngs beat Mike Copsey & Barry Pardue – 3 & 2
Roger Brown & Jamie Hardie beat David Douglas & Neil Fox – 5 & 3

Match Result – Thorpeness 5 Bungay 1

Ladies Texas Scramble

Tuesday 15th October

It's that time of the year when we have a few fun competitions, the result of the Texas Scramble was;

1st Sue Strutt-Holmes, Carol Maycock & Joy Campbell – 67.4
2nd Julie Elden, Debbie Jary & Beryl Ra-Bett – 76.6
3rd Monica. Wood,Val Hindle & Sally Mattocks – 79.6
4th Heather Wright, Hilary Mason & Christine Ashe – 80.1

Vets Invitation

Thursday 19th September

Results:

1st Chris Whyte & Jon Paling - Barnham Broom 48pts
2nd Micky Bond & Steve Potter -Southwold 46pts
3rd John Formston & Charlie Wilderspin - Rookery Park 45pts
4th John Taylor & Simon Prior - Aldeburgh 44pts
5th Dermot Cronin & Richard Nichols - Eaton 42pts.

Nearest Pin 15th Visitors - Richard Nichols
Nearest Pin Members - John Taylor.

Pictured Left to Right Colin Sunderland Chairman of Vet's, Chris Whyte, Jon Palin (Barnham Broom) & Trevor Bond (President)

Mens Friendly

Sunday 4th August

A great home team performance Sunday with a 4-1 win against Eaton reversing the result from our away fixture.

Dermot Cronin & Lee Cobb lost 2&1
Mike Fiddaman & Brien Traves won 3&1
Roger Thake & Patrick Donagh won 2 up
Gary Beck & Ronnie Kay won 4&3
Gary Clow & Peter Ogden won by 1 hole

Thanks to everyone for their support.
Dermot
Men’s Captain

Weston League Two Winners

Congratulations to our Weston team that have just won 5-0 away at Newton Green. This means we have promotion back up to division one winning all five matches. Thanks to all the players, caddies and supporters including both Captains Val & Dermot that came over to support the team. #TeamBungay

A fantastic effort winning all five matches, thank you to all the players, caddies and supporters

Paddy Glasheen

1st August 2019

Congratulations to George Dodds winning today's Paddy Glasheen Trophy, beating Zachery Cole ocb with 15pts, 3rd was Freddie White 14pts. Well done to Abi Hope playing against the boys on the same tee's.

Ladies Weston win at Home

Saturday 6th July

Today our Ladies Scratch Weston Team hosted Woodbridge.
Lils beat Pippa 6 & 5, Sam beat Sarah 2 up, Debbie lost to Linda on the last, Deborah lost to Irma 5 & 3, Megan beat Debbie 5 & 3, a good home win. Thanks to all our caddies and supporters that came out in the rain. The course was playing really well and thanks to Roger and all the team for the brunch before and the tea cakes after the match. #TeamBungay

Haskell win away at Southwold

Friday 5th July

Congratulations to Lils & Sam winning away to Southwold in the Haskell.

The course was in superb condition and the girls went out on a flying start winning 11 up in the morning, having dropped only 3 shots.

The afternoon session started well, going 3 up straight away, and just needing to hold the lead.

Thanks to all the supporters and caddies that followed the match.

Lils and Sam are in the Semi Final again and waiting to hear who their opponents are and where it will be played. #TeamBungay

Ladies Stearn Win

at Halesworth Golf Club

Congratulations to our Stearn Team beating The Suffolk today.

Barbara Taylor & Bridget Collins lost 3 & 1 to Tisha Mortlock & Joan Plumb
Jackie Moore & Belinda Rowe won 7 & 6 against Karoline Chan & Angie Lewis
Sue Strutt Holmes & Di Randall won 12 & 10 against June Smart & Avril Chapman.

Thanks to all the supporters and caddies that went over to Halesworth to support the players. #TeamBungay

Ladies Weston Win

Home against Thorpeness 29th May

Well played to our Ladies Weston Team beating Thorpeness Golf Club & Hotel today.
Lils James beat Jill Innes, Sam Cooper beat Di Sammons, Debbie Jary beat Vivienne Sears, Deborah Pottinger beat Wendy Jarvis & Jo Moore beat June Koderisch.
Thanks to all the supporters and caddies, that came and supported the players.
Team Captain Belinda Rowe congratulated all the players and thanked Roger Thake, Pete Young, John Letters, Connie and all the team for a lovely lunch. The course was also playing really well thanks to Course Manager Roger Moore and the green staff.

Parks win away to Diss

24th May

Our Parks Team had a superb away win at Diss today by one hole.
A very tight and exciting match going right down to the last putt, on the last hole.
The match was played in good spirit and friendship by all in glorious sunshine.
We play either Woodbridge or Rookery Park away in the next round in about four weeks time.
It was really good to see so many supporters going around with our players and cheering some very good golf.
Congratulations to Captain Bill Carson & Vice Captain Paul Paice on the team selection.
The team was Micky Bond, Peter Bicker, Dave Dunthorne, Peter Revell, Jeremy Jenkins, Nick Owles, Colin Block and Kevin Goode
Travelling reserves James Gardiner and John Eason

Haskell win

at Thorpeness Saturday 18th may

Lils James and Sam Cooper played the 1st round of the Haskell away to Thorpeness.

It was a very tight match losing the morning round by one on the last hole.

Th after noon started well with Lils and Sam winning the first hole to bring it back all square. Getting stuck behind a large society, concentration started to go and Lils and Sam found themselves four down. Digging deep they pulled it back to all square going down the last. This was halved which took the match onto extra holes.

Lils and Sam had one the first hole on both previous rounds so were happy to have the honour and put the home side under pressure. A great drive from Lils down the centre of the fairway left Sam the same chip she had had previously.
Thorpeness ended up playing three off the tee and with Sam's chip safely on the green the match was given to Bungay.

Thanks to the caddies Tony James and Wendy Walpole and all the supporters that travelled over.

Ladies Ping 4BBB

Tuesday 14th May

1st Hilary Mason & Daphne Aldridge 39pts

2nd Jane Wharton & Sue Read 37pts

3rd Chris Jamieson & Jane Cadge 36pts

Men's Friendly home to St Clements

Sunday 12th May

In wonderful sunshine on Sunday May 12 after the torrential rain of previous days, Bungay came out 4 - 2 winners over a visiting team from St Clements.

Results as follows:

Chris Andersen & Dom Mirner won 4 & 2
Dermot Cronin & Gary Beck won 5 & 3
David Dunthorne & Patrick Donagh won 4 & 3
Lee Cobb & Gary Clow won 2 up
Mark Goff & Pip Grimmer lost 3 & 2
Mike Fiddaman & Mike Lawrence lost 5 & 3

Congratulations and thanks to all Team Bungay for their support.

Ladies 4BBB

30th April

1st Yvette Guy & Belinda Rowe 43pts
2nd Susan Tomkins & Shirley Pull 39pts
3rd Bridget Collings & Yolie Dye 38pts ocb
4th Heather Wright & Christine Ashe 38pts ocb
5th Jackie Moore & Anne Smith 38pts
6th Stevie Goulter & Kay Hardy 37ptsocb
7th Daphne Aldridge & Ann Brett 37pts

Ladies Friendly against Rushmere

Monday 29th April

Congratulation to our team, who beat Rushmere 3 - 1

Jan Tuffley & Yvette Guy won 4&2
Joy Campbell and Ann Brett lost 3&1
Liz Lord & Julie Elden won 1 up
Hilary Mares & Anne Smith won 3&2

Tolly Knockout 1st round

Home to Halesworth

Commiserations to our Tolly Team who lost by 6 holes.

Some fantastic golf was played by both teams and a everyone gave their all.

Thanks to President Trevor Bond for acting as starter and to all our caddies and supporters that came along. Jackie Moore has taken some superb pictures which can be found on our Club Facebook page.

Captains Brag Cup

Men's Captains v Ladies Captains

Today the Captain's played for the Brag Cup

Dermot Cronin & Trevor Bond halved with Val Hindle & Jo Moore
Mike Copsey & Richard Wright beat Heather Wright & Julie Elden
Mark Goff & Mike Haslam lost to Liz Lord & Jane Cadge
Steve Rowe & Brian Richardson lost to Jan Hammett & Christine Ashe
Brien Traves & George Ling lost to Yolie Dye & Chris Jamieson

Lady Captains win 3 1/2 to 1 1/2

Pictured Steve Rowe presenting the cup to Val Hindle

Junior Spring Cup

11th April

The Junior's played for the Spring Cup on Thursday with some good scores.

1st George Dodds 24pts
2nd Henry Montagu 18pts
3rd Zachary Cole 12pts
4th Izzy McDonald 11pts

Ladies Captain v Vice Captain

Tuesday 9th April

Captain v Vice Captain Greensomes Matchplay.

Jackie Moore & Belinda Rowe lost to Barbara Taylor & Harriet Scott
Sue Strutt-Holmes & Di Randall halved with Alison Nielson & Bridget Collings
Gill Willis & Jan Hammett beat Penny Goff & Liz Lord
Wendy Green & Yvette Guy beat Christine Ashe & Sylvia Sibthorpe
Chris Jamieson & Julie Elden halved with Jo Moore & Hilary Mason
Joy Campbell & Beryl Ra-Bett lost to Jane Cadge & Anne Smith
Sue Read & Betty Catchpole lost to Stevie Goulter & Jean King
Anne Lewis & Suzanne Tompkins lost to Mary Pacy & Marie Stevens
Heather Wright & Jan Tuffley beat Yolie Dye & Sue Blackham
Monica Wood & Anne White beat Kate Wolf & Margaret Attlee
Ann Johnson & J Kelley lost to Pam Delaney & Barbara Wright

Ladies Captain 4 Vice Captain 5

Vets Friendly Match: Bungay v Eaton

At Bungay


Colin Sunderland (Capt) & Gary Beck lost to Keith Webb (Capt) & Steve Warren – 5 & 4
Peter Christian & Robyn Hipperson lost to Trevor Seadon & Mike Searle – 4 & 2
Neil Fox & Martyn Hurst beat Chris Lockhart & Francis Bailey – 3 & 2
Stuart Askew & John Slade beat Roger Durrant & Bruce Dorrington – 4 & 2
Mike Prior & Ray Estall halved with Ian Gorst & Rod Steward
Chris Whyte & Stuart Greenwood beat Ian Macrae & Bob Buckley – 2 & 1

Match result – Bungay 3 1/2 Eaton 2 1/2

Hambro & Tolly Friendly against Swaffham

Sunday 24th March

A superb day for our Hambro/Myhill, Tolly/Cullington friendly against Swaffham Golf Club.
After a superb brunch, the players enjoyed a very tight match, played in great spirit, with some good friendships made.
Thanks must go to Club President Trevor Bond for acting as starter, Roger Thake for welcoming all our guests, John Letters for a fabulous brunch and Connie for looking after all the players once back in the Club House. Course Manager Roger Moore and all the green staff have done a superb job and it was lovely to have nothing but compliments on how well the course played and what superb condition it was in.
Thank you, and congratulations to both the Hambro and Tolly Teams. The Hambro halved their match and the Tolly won 7 up.
We are all looking forward to the return match on the 14th April at Swaffham.

Ladies Friendly away to Gorleston

Friday 8th March

Jo Moore and Ann Brett V Maureen Duckett and Jayne Standon Bungay win 2 up
Joy Campbell and Hilary Mares V Heather Harvey and Vera Woolnough Gorleston win 5/4
Carol Maycock and Anne Smith V Andree Bloomfield and Pauline Phillips Halved Match
Sue Strutt- Holmes and Di Randall V Jan Parsons and Leigh Denny Gorleston win 4/3

The result today was a win for Gorleston Ladies 2.5 to 1.5.

The Gorleston Ladies made us feel most welcome, and the course was in very good condition. We had a great day and the team played well.

Ladies’ Warwickshire Card Game

18 Hole Stableford


1st Anne Lewis, Yvette, Guy & Julie Elden – 60 Points
2nd Chris Jamieson, Gill Willis & Jane. Evans – 53 Points
3rd Betty Catchpole, Stevie Goulter & Sylvia Sibthorpe – 46 Points ocb
4th Jo Moore, Penny Goff & Jan Sherman – 46 Points

9 Hole (Stableford)
1st Melanie Dodd, Jean Wilson & Ann Jones – 27 Points
2nd Jane Cadge & Helm Wilkinson – 23 Points

Vets Texas Scramble

23rd January 2019

Congratulations to today's winners of the Vets Texas Scramble

Pictured Ken Chamberlain, Craig Fennessy, Bill Carson, John Kelly & Frank Savage 58.1

Paul Paice, Brendan Boyle, Len Hill &Colin Sunderland 59.1

Steve Rowe, Tony Geschke, Chris Whyte & Neil Fox 60.2

Phil Taylor,David Turner, David Whitmore & David Evans 61.4

Thanks to everyone that then stayed for the AGM.

Burns 3 Clubs & Putter Texas Scramble

Sunday 20th January 2019

Thanks to all those that supported today's Burn's Fun Event.

Mark Goff won NP on 4th, Chris Pope won NP on 7th.

The winning team with 21.4 was Adrian & Liz Lord, Mark & Penny Goff, 2nd place Val Hindle, Mike Copsey, Heather & Richard Wright 22.2 and 3rd place Tony Richards, Di Randall, Deborah Pottinger & Gill Willis 27.

Thanks to Captain Dermot Cronin for organising the event, and to chefs Pete Young & John Letters for a superb traditional meal of haggis, neeps and tatties

The next social event will be a quiz on Friday 15th March, details to follow shortly.

Ladies Fun Competition

Tuesday 15th January 2019

Today's Ladies’ Pink Ball Team Stableford Results

18 holes
1st Stevie Goulter, Hilary Mares & Hilary Mason 80 Pts
2nd Jo Moore, Marie Stevens & Liz Lord 68 Pts
3rd Ann Brett, Marian Phipps & Christine Ashe 67 Pts

9 hole winners
1st Melanie Dodd, Christine Cundey & Barbara Wright 37 pts

Bangers n Mash Texas Scramble

Captain's Drive In

21 teams took part in today's scramble with players starting the day with a bacon butty and coffee and followed by a superb meal of bangers n mash.

The winning team with 58.4 was Ian Mackenzie, Lee Cobb, Keith Williams & Paul Rolph

2nd Peter Revell, David Smith, Rick Smith & John Brown 59.1

3rd Tony Moore, Yvette Guy, Wendy & David Green 59.5

4th Peter Ogden, David Evans, Paul Seal & Mike Haslam 59.5

The Captains Drive in was won by Roger Moore.

Dermot Cronin the Men's Captain of Bungay & Waveney Valley Golf Club has chosen Big C as his charity of the year for 2019.

Cancer is something that has affected me personally in the past and 2018 was a particularly difficult year with many family and friends being treated for or succumbing to this terrible disease. It is also something that I know affects many of our club members and their families and friends.

Raising funds for the Big C will help provide the people of Norfolk & Waveney with access to the best treatment and support in their local areas.

Today, Big C Centres are there for anyone affected by cancer – providing first-hand support, information and a listening ear to those who need it.

For tomorrow, Big C funds local research into cancer and invests in vital diagnostic and medical equipment and facilities in local hospitals, bringing better care for local people, closer to where they live.

I think it is a very worthy cause which provides invaluable services and support to the people of Norfolk & Waveney and all our club members and their families.

At the Captains Drive-In on New Years day members and guests contributed £133.50 to the Big C.

A find raising page for the year has been set up with the Big C at https://fundraise.big-c.co.uk/fundraising/fundraising-pages/bungay-and-waveney-valley-golf-club/

Ladies Winter League Results away to Gorleston GC


Jane Parsons & Pauline Phillips lost 4/3 to Sue Strutt & Sue Read
Rosemary Woodhouse & Vera Woolnough beat Margaret Attlee & Gill Willis 2up
Andree Bloomfield & Rosemary Hodgkin beat Ann Smith & Ann Brett 5/4

Gorleston win 2 - 1

Gruesomes Greensomes Social Event

Congratulations to today's winners of the Gruesomes Greensomes Mac & Joy Campbell who came in with 31pts, 2nd Vice Captain Dermot and Liz with 29pts ocb and 3rd Captain Stephen and Sam also 29pts.

Thanks to everyone that supported the event, all the players enjoyed a lovely carvery after the match.

The last Social event of the year will be the Scottish Quiz on Friday 30th November.

Ladies Challenge Bowl & Tiny Hodgson Spoons

Tuesday 23rd October

(Medal) played for by all the competition winners through the year

1st Lils James 71-2-69 ocb
2nd Sam Cooper 77-8-69
3rd Carol Maycock 85-15-70

Winner of the Challenge Bowl (Gross) – Lils James
Winner of Hodgson Spoons (Nett) – Sam Cooper

Ladies’ 18 Hole Stableford:
1st Sally Mattocks 31 pts
2nd Jane. Wharton 30 Pts ocb
3rd Marilyn Pearson 30 Pts

Ladies’ 9 Hole Stableford:
1st Helm Wilkinson 16 Pts
2nd Jane Evans 11 Pts
3rd Christine Cundey 10 Pts

Vets Friendly away to Gorleston

Gorleston names first

Keith Wright (Capt) & Alan Attoe lost to Nigel Edwards (Capt) & Dermot Cronin – 2 & 1
Ron Clayton & Carl Ford lost to Kevin Goode & Mike Prior – 3 & 1
George Laverick & Ivan Harvey beat George Savill & Rob Holmes – 4 & 3
John Fiddy & Bill Haykin beat John Glen & Stuart Askew – 5 & 4
Ray Pope & Andy Hudson beat Dave Douglas & Paul Paice – 3 & 2
Paul Gee & Martin Bullen beat Peter Christian & David Turner – 5 & 4
Richie Reynolds & Tony Wren beat Mike Copsey & Martyn Hurst – 6 & 5
Colin Grant & Stevie Gee beat Robert Pearson & Barry Pardue – 7 & 6

Match Result – Gorleston 6 Bungay 2

Grannies Cup & Diana Davey Cup (Stableford)

Tuesday 16th October

Once the fog cleared the Ladies enjoyed some lovely weather for the Grannies Cup and Diana Davey Cup

Winning the Grannies Cup with 36pts Joy Campbell, 2nd Debbie Jary 34pts and coming in 3rd Anne Lewis 33pts

The Diana Davey Cup was won on countback with all the top three with 31pts, taking 1st place was Deborah Pottinger, 2nd Yvette Guy and 3rd Christine Ashe.

Pictured Lady President Jan Hammett and Joy Campbell

Vets Friendly Match away to Thorpeness

Bungay v Thorpeness – at Thorpeness (Bungay names first)

Bill Carson (Capt) & Craig Fennessy lost to Roger Brown (Capt) & Tony Innes – 2 Down
Rob Holmes & Kevin Collins lost to Mick Cook & Tony Alcock – 6 & 5
Mac Campbell & Robert Pearson halved with Nigel Jarvis & Mick Crabtree
Nigel Edwards & Barry Pardue lost to Mike Stevenson & Dave Sammons – 3 & 1
Mike Copsey & Peter Christian beat Robin Leggate & Ian Baird – 5 & 4
Kevin Goode & Ken Chamberlain beat Bill Robinson & Trevor Youngs – 1 Up

Match Result: Thorpeness 3 1/2 Bungay 2 1/2

Ladies Friendly away to Cromer

Friday 12th October

Congratulations to the ladies the travelled over to Cromer in their friendly match.

Joy Campbell & Val Hindle halved with Barbara Fielding & Lesley Plummer Half
Carol Maycock & Gill Willis won 4/3 against Ann Stamford & Eve Ritsinger
Di Randall & Yolie Dye lost 3/2 to Liz Hewett & Wendy Wright.
Chris Ambrose & Beryl Ra-Bett won 4/2 against Pat Reynolds & Dot Wreford.

Good win for Bungay 2 1/2 to 1 1/2.

Ladies & Vets Greensomes

Thursday 11th October

It turned out to be a great day for the ladies and vet's greensomes match. The rain cleared before start of play and everyone enjoyed another warm but breezy day.

Organisers Sue and Rob had drawn the pairings so only 5 shots separated all the pairs. Everyone enjoyed the fish and chips/scampi and chips after the match, thanks to Roger, Pete, John and all the team.


5th John Eason & Yvette Guy 34pts
4th Tony James & Hilary Mares 35pts
3rd Brian Richardson & Sam Cooper 35pts ocb
2nd David Turner & Debbie Jary 36pts

Congratulations to the winners Nigel Edwards & Sue Strutt-Holmes 41pts
Pictured Sue, Nigel and Vets Chairman Bill Carson

Vet's Friendly Matches

Against Dunston & Rookery

Bungay v Dunston Hall – at Dunston Hall (Bungay names first)
George Savill (Capt) & Alan Braddon lost to Leigh Shackelton & Bryan Smy – 5 & 4
Bill Carson & Mike Prior lost to Kevin Kelf & Colin Sherwood – 3 & 2
Rob Holmes & Ken Chamberlain lost to Stuart Mudie & Ray Underwood – 5 & 4
Colin Sunderland & Stuart Askew lost to Fred Handley & Mike Fiddaman – 3 & 1
Mick Bond & Ray Estall lost to Paul Letherdale & Ken Jennings – 4 & 2
Mike Lawrence & Gary Beck lost to Nigel Kimber & Ian Ryland – 2 & 1
Match Result: Dunston Hall 6 Bungay 0

Bungay v Rookery Park – at Bungay – (Bungay names first)
Bill Carson (Capt) v Kevin Collins halved with David Porter (Capt) & Charlie Wilderspin
Paul Paice & David Turner beat Keith Bagot & Mike Reynolds – 2 Up
Mick Bond & Ken Chamberlain lost to Jim Chanberlain & John Game – 2 & 1
Rob Holmes & Kevin Goode beat Andrew Deal & Pat Barton – 2 Up
Robyn Hipperson & Tony Richards beat Pat Pawson & Ian Davies – 2 Up
Mac Campbell & Stuart Askew beat Steve Newman & Paul Bush – 2 & 1
Colin Sunderland & Colin Block lost to Peter Clappison & Brian Baker – 6 & 4
Martyn Hurst & David Douglas halved with Alan Bidwell & Dave Carman
Match Result: Bungay 5 Rookery Park 3

Ladies Winter League Match

Against Southwold


S. Strutt-Holmes & B. Collins v J. Pywell & P. Caress won 5 & 4
V. Hindle & C. Ambrose v J. Halil & J. Coulson won 3 & 1
B. Catchpole & J. King v K. Dunk & G. Etheridge lost 4 & 3.

Joe Deacon Texas Scramble

Sunday 7th October

Sunday (7th Oct) we held the last of the Mixed Texas Scrambles

14 teams took part and all teams were drawn, the team handicaps were within a couple of shots of each other, which worked perfectly with only 0.9 between the top four teams.

Concidering the foul weather the day before everyone enjoyed the opportunity to don the shorts and enjoy the autumn sun shine. As with all these competitions lots of people make them run smoothly and the two Ann's, Gill and Jan along with Roger and his catering team made the day a great success.

We also had a very special birthday celebrated by one of the winning team and everyone enjoyed some birthday cake after the carvery that followed the match.

pictured
Organiser Gill Willis, winning team members Jean King, John Taylor, Alison Neilson (Bill Carson not pictured) who scored 60.5 along with Ladies President Jan Hammett.

Finals Day 2018

23rd September

Ladies Cunningham Cup
Sam Cooper beat Barbara Taylor

Ladies Kathleen Bowerbank Cup
Hilary Mares beat Gill Willis

Men's Handicap - Singles
James McDonald beat Paul Jehan

Vets Cliffe Wright Singles
Adrian Davey beat Roger Moore

Men's Foursomes
Peter Crockford & Dave McPhillie beat Paul hunt & Kevin Collins

Men's Tutt Cup
Peter Revell beat Ollie Earl

Mushroom Cup
1st Mark Spalding 80-15-65
2nd Pip Grimmer 93-25-68
3rd Mark Sampson 77-9-68

Congratulations to everyone that got to the finals

Vets Invitation Day Results


1st Paul Paice & Michael Payne (Caldecott Hall) 46pts.
2nd M. Campbell & C. Jeff (Kilworth Springs) 45pts
3rd S. Jamieson & B. Morrison ( Stowmarket) 44pts
4th J. Kent & I .Ransby (Halesworth) 44pts ocb
5th M. Lawrence & N. Kimber ( Dunston Hall) 43pts

Nearest Pin –Visitors 0-14 R. Greenacre –Diss
Nearest Pin –Visitors 15-28 F. James – Eaton
Nearest Pin –Members 0-14 K. Goode
Nearest Pin –Members 15-28 R. Holmes

Thanks to everyone that made the day a success and we look forward to seeing all our guests again next year.

pictured Mike, President Trevor Bond and Paul

Lady Presidents Day

18th September

What a fantastic Lady President Day, thank you Jan for a fantastic day and superb prize table.
Congratulations to today's winners Christine Ashe, Liz Lord and Jean King with 87pts, 2nd Ruth, Monica & Anne 86pts, 3rd Liz, Chris & Beryl 82pts ocb.
NP 7th Sue and 15th Jean
Thanks to Roger and all the bar and catering team, Andrew, Roger and all the green staff for their hard work making it a fantastic day.

Senior’s Friendly match – Thetford v Bungay

– at Thetford (Bungay names first)

P Christian (Capt) & J Slade lost to Dave Smith (Capt) & Ted Alford – 4 & 2
R Hipperson & D Douglas beat Martin Engwell & Dave Edgar – 1 Up
S Greenwood & K Collins beat Gary Goodchild & Frank Knight – 2 & 1
R Holmes & M Hurst lost to Mike McBride & Doug Turner – 1 Down
M Campbell & N Edwards lost to Doug Atkins & John Lynch – 1 Down
M Bond & S Askew halved with Maurice Anderson & Graham Stephens

Match Result: Thetford 3 1/2 Bungay 2 1/2

Ladies Friendly away to Thorpeness

Monday 10th September


Heather Squirrell and Joy Campbell lost to Sheila Sheldrake and Pauline Hislop
Yolie Dye and Gill Willis lost to Wendy Goldsmith and Bridget Walker
Anne Smith and Ruth Reynard lost to Carolyn Youngs and Wendy Jarvis
Jane Cadge and Di Randall lost to Birgitta Bostrum and Janet Gaskell.

Bungay lose 4-0 to Thorpeness,

Senior’s Friendly Match – Bungay v Royal Cromer


Rob Holmes (Capt) & Stuart Greenwood beat Mick Curry (Capt) & Bob Charles – 4 & 3
Peter Christian & John Slade halved with Chris Kemp & Mick Tanner
Martyn Hurst & Kevin Collins beat Merv Sutton & Tom Brewer – 6 & 4
Robyn Hipperson & Mike Prior beat Reg Pfrang & Perry Rooke – 7 & 6
Mike Copsey & Neil Fox beat Nick Wade & Alan Hill- 5 & 3
Nigel Edwards & Barry Pardue halved with Terry Alderman & Peter Keen

Match Result: Bungay 5 Royal Cromer 1

Andrew wins on Senior Tour

Congratulations Andrew who has played his first seniors UK Masters Pro Tour Event this week at Richmond Park, Surrey.
We are delighted to say he won shooting 68, 67 (-5) to win by two. A tight course with super fast greens.

Junior Open Results:

Thursday 30th August


Judith Hood Cup (Gross) Sam Bingham 77
Handicap Shield (Nett) Liam Hansey 75-3-72
Runner-up- Handicap Megan Bailey 85-10-75

Ladies’ Maree Owen Cup: (Medal) Results


Division 1:
1st Stevie Goulter 84-17-67
2nd Jean Wilson 105-33-72 ocb
3rd Sue Read 91-19-72

Ladies’ Alternative Stableford result
1st Megan Bailey 39 pts
2nd Melanie Dodd 37 pts
3rd Carol Maycock 36 pts

Ladies’ 9 Hole Stableford:
1st Daphne Aldridge 16 pts
2nd Linda Peaford 15 pts

Vet's Friendly Results

Senior’s Friendly Match – Bungay v Stowmarket – at Stowmarket (Bungay names first)
George Savill (Capt) & Alan Braddon lost to Mike Farrow (Capt) & Ivor Evans – 4 & 2
Bill Carson & Stuart Greenwood beat Dave Marriot & David Fletcher – 4 & 2
Peter Christian & Martyn Hurst lost to Mike Rawlings & Paul Kent – 6 & 5
David Douglas & Mac Campbell halved with Alan Crouch & Gordon Skinner
Kevin Goode & Tim Wreford halved with Jonathan Brown & Gerry Hoy
David Ellis & Neil Fox beat Peter Calderbank & David Wilding – 5 & 3
Stuart Askew & Ray Estall lost to Clive George & David Hughes – 2 Down
Mike Prior & Robin Tozer beat Colin Parish & Martin Ward – 1 Up
Match Result – Stowmarket 4 Bungay 4

Senior’s Friendly Match – Bungay v Rushmere – at Rushmere (Bungay names first)
Nigel Edwards (Capt) & Mike Copsey beat Les Howard (Capt) & John Wardrop – 5 & 4
Harry Harris & David Turner lost to Sidney Wales & John Campany – 4 & 2
Mac Campbell & Stuart Greenwood halved with Roger Tarrant & Peter Walters
Peter Christian & Neil Fox halved with Dave Clarke & Mick Yates
Rob Holmes & Stuart Askew beat Lawrie Brennan & Nigel Grant – 2 & 1
Paul Boothby & Tony Brett lost to Bill Neale & Terry Mitchell – 4 & 3
Match Result: Rushmere 3 Bungay 3

Ladies Invitation Day

Ladies Invitation Day 2018, thank you to everyone that took part we had guests from 21 Clubs around the region. These events always have lots of people to thank who make it run smoothly, Jane Wharton and Mel Dodd (meeting and greeting), our starters President Trevor Bond and Vice Captain Dermot Cronin, Ann Smith for running the ball sweep, Carole Holland for the half way house, Gill Willis, Lady President Jan Hammett and Julie Elden for running the day, Roger Thake, Pete Young, John Letters and all the staff for a fantastic meal that followed the day.
Nearest pin guests 15th Amanda Norman Felixstowe Ferry Golf Club, members on 12th Lils James, Straightest Drive on 6th Diane McBride Thetford.
4th ocb Christine Ambrose & Philippa Bridges - Diss 42pts
3rd ocb Lils James & Amanda Norman Felixstowe Ferry Golf Club 42pts
2nd Jane Evans & Jill Cook Bury St Edmunds Golf Club 42pts
1st Liz Jeary & Sheena Bentham Ramsey Golf Club 43pts

Men's Club Championships

Congratulations to everyone that took part in today's Men's Club Championships. There was some fantastic scores and it was great to see some of our Senior players out there for 36 holes.
Our Club Champion was Liam Hansey with 73+69=142, 2nd Alex Taylor 71+72=143, 3rd Jacob Calver 73+74=147
Nett winner Craig Payne 66+65=131, 2nd Liam Hansey 70+66=136, 3rd Jacob Carver 68+69=137
Thank you Wendy Walpole and Belinda Rowe for doing the cards, entering the scores and closing the competition. Roger Moore, Andrew Collison and Grace for preparing the driving range, Roger Thake Pete Young and John Letters for the superb food throughout the day and for the BBQ that followed. Captain Stephen Rowe and Brien Traves for your input and suggestions on making the day run smoothly. Last but not least thank you Nairn Black for all your hard work putting everything in place.

Ladies Friendly away Dunston Hall

Anne Lewis & Anne Smith lost 4/2 to Louis Howard & Angie Lane.

Harriet Scott & Betty Catchpole lost 2/1 to Jane Wheeler &Loyola Weeks

Wendy Green &Gina Robert's lost 3/2 to Jean Munday & Pam William's.

Joy Campbell & Ann Johnson WON 3/1 to Lynda Love &Lynsay Trafford

Ladies’ Busteed Cup (Medal) Results


1st Ruth Reynard 84-11-73

2nd Liz Jeary 88-14-74 ocb

3rd Sue Read 93-19-74

Winner of both gross and nett trophies Ruth Reynard

Senior’s Friendly Match – Bungay v Caister

– at Bungay (Bungay names first)
Rob Holmes (Capt) & Tony Richards beat Geoff Duffield (Capt) & Mel Collins – 2 & 1
Peter Christian & Tony Geschke lost to Jim Dolan & Mike Woods – 2 Down
John Eason & Mike Prior lost to Steve Greatrex & Mike Hall – 1 Down
Ray Estall & David Chattaway lost to Brian Lever & Sid Hashem – 9 Down
Mac Campbell & David Turner beat Glyn Chapman & Derrick Mullard – 1 Up
Ken Chamberlain & Stuart Askew lost to Ken Sanderson & Richard Hollings – 2 Down
Match Result – Bungay 2 Caister 4 (Abandonned after 10 holes)

Vet's Friendly Results

Bungay v Halesworth – at Halesworth – (Bungay names first)
Peter Christian (Capt) & Martyn Hurst lost to Rob Sherington (Capt) & Robert Steven – 6 & 4
Robyn Hipperson & Mac Campbell lost to Ralph Marshall & Peter Macrowan – 6 & 4
Stuart Greenwood & Stuart Askew lost to Peter Wells & John Coward – 3 & 1
Mike Prior & Bill Carson lost to Tom Fletcher & Ken Parry-Brown –2 & 1
John Slade & George Savill lost to Mike Hill & Malcolm Wynd – 4 & 3
Robert Pearson & Neil Fox halved with Paul Smith & Dave Nash
Match Result: Halesworth 5 1/2 Bungay 1/2
Bungay v Royal Norwich – at Royal Norwich – (Bungay names first)
Peter Christian(Capt) & Harry Harris lost to Wyn Loveday (Capt) & Steve Ansett – 2 & 1
Tony James & David Ellis lost to Gordon Cartwright & Ed Weber – 4 & 3
Neil Fox & Stuart Askew halved with Maurice Aggas & Bill Picton
Martyn Hurst & Mac Campbell beat Graham Sorah & Roy Hitchen – 1 Up
Rob Holmes & David Chattaway lost to Alan Jackson & Terry Moore – 1 Down
Tony Richards & David Turner beat Keith Harrison & Gordon Wishart – 5 & 3
Match Result: Royal Norwich 3 1/2 Bungay 2 1/2

Ladies Friendly away against Southwold


Val Hindle & Ann Brett 0 against Jackie Selby & Carol Scilly 0
Gill Willis & Ann White won 2 against Ros Self & June Coulson.
Harriet Scott & Heather Squirrell lost 5/4 to Angela Day & Ginny Godda
Jo Moore BettyCatchpole lost 3/2 To Jeanette Brandwood & Glynis Etheridge
Bungay 1 & 1/2 Southwold 2 & 1/2

Ladies Closed Meeting

Congratulations Lils in today's Closed Meeting winning the Bunty Eke Trophy (gross) and the Margaret Self Cup (nett) shooting 71-2-69
This was also another new course record for Lils beating her record shot in the Club Championships in June.
Division 1
1st Lils James 71 - 2 69
2nd Chris Jamieson 84 - 13 - 71
3rd Anne Lewis 93 - 20 - 73
Division 2
1st Christine Ambrose 95 - 21 - 74
2nd Yvette Guy 109 - 30 - 79
3rd Gina Roberts 101 - 22 - 79
10 Hole Greensomes Result
1st Heather wright & Anne Smith 23
2nd Belinda Rowe & Debbie Jary 21
3rd Carol Maycock 20

Ladies Friendly home to Gorleston

Val Hindle & Christine Ambrose lost 3/1 to Maggie Hart & Heather Harvey.
Wendy Walpole & Ann Johnson Lost 4/2 to Maureen Dark &Victoria Watson
Jan Tuffley WON against Maureen Duckett & Vera Woolnough
Ruth Reynard & Wendy  Green Lost 4/3 to Linda Jones & Jayne Standem

Senior’s Friendly Match for the Tin Hat

– at Diss (Diss names first)
Graham Ramm (Capt) & Mike Doig beat Nigel Edwards(Capt) & Stuart Greenwood – 4 & 3
Ken Bowman & Dave King beat Tony Brett & Paul Boothby – 6 & 4
Steve Banks & Alan Butler beat John Eason & Martyn Hurst – 5 & 4
Bob Allison & Peter Abery beat Robin Tozer & Phil Robinson – 2 Up
Graz Lembo & Steve Wells beat Colin Sunderland & Graham Hilton – 1 Up
Bob Fryer & David Shimell lost to John Kent & Bill Carson – 1 Down
Geoff Honour & Julian Scopes beat Peter Christian & Rob Holmes – 2 & 1
Roger Greenacre & David Walker beat George Savill & Ray Estall – 3 & 2
Match Result: Diss 7 Bungay 1 (Diss retain the Tin Hat)

Lady Captains Day Waltz

The winning team of the ‘Waltz’ Competition for Lady Captain’s day

L to R. Wendy Walpole, Jan Tuffley Heather Squirrell (Lady Captain) & Yolie Dye

Mrs Keith Harrison Results

1st Bridget Collings 71 + 66 = 137
2nd Liz Jeary 73 + 69 = 142
3rd Heather Wright 72 + 70 = 142


Alternative 18 hole Stableford

1st Beryl Ra-Bett 40pts
2nd Kay Hardy 39pts
3rd Betty Catchpole 39pts

9 Hols Stableford Results

1st Ann Jones 16pts
2nd Linda Peaford 13pts
3rd Jean Wilson 13pts

Saturday's Mixed Friendly Result away to Gorleston


Alan and Heather Squirrell beat Jonathan and Andree Bloomfield
Tony and Ann Brett halved with Tony and Maggie Hart.
Robert and Marilyn Pearson lost to Gerry and Jean Eagling
Mike Copsey and Val Hindle lost to Martin Bullen and Jayne Standen
Mac and Joy Campbell lost to Jim and Rosemary Woodhouse
Tony Moore and Yvette Guy beat Dave and Jan Parsons
Paul and Pauline Auckland beat Pat and Sheila Sterry.

Ladies’ July Stableford Results

Division 1:
1st Stevie Goulter 41 Points
2nd Bridget Collings 39 Points
3rd Heather Wright 38 Points

Division 2:
1st Yolie Dye 35 Points ocb
2nd Kate Wolfe 35 Points ocb
3rd Heather Squirrell 35 Points

Division 3:
1st Yvette Guy 35 Points
2nd Elizabeth Hoare 34 Points ocb
3rd Jan Sherman 34 Points

9 Hole Stableford:
1st – A. Howes – 16 Points
2nd – S. Blackham – 15 Points
3rd – M. Phipps – 13 Points

Senior’s Friendly: Bungay v Eaton – at Eaton

Bungay names first

Peter Christian (Capt) & John Slade beat Keith Webb (Capt) & Ian Bartrum – 2 & 1
Stuart Greenwood & David Douglas halved with Geoff Morgan & Graham Halliday
Mac Campbell & NIgel Edwards lost to Ian Morrice & Roger Durrant – 1 Down
Robyn Hipperson & Ray Estall lost to Peter Negri & Allan Henderson – 2 Down
Bill Carson & George Savill lost to Tim Hyde & Richard Coles – 7 & 6
Mike Copsey & Mick Bond halved with Terry Henry & Bob Buckley

Match Result: Eaton 4 Bungay 2

Men's June Monthly Medal Results

Division 1
1st Peter Bailey 74-6-68
2nd Phil McComish 81-9-72
3rd Chris Weller 78-6-72

Division 2
1st Albert Robertson 88-16-72
2nd Adrian Davey 91-18-73
3rd Robyn Hipperson 92-15-77

Ladies Club Championship results

Tuesday 26th June

Championship Salver Gross
1st Lils James (2) 72-78=150
2nd Sam Cooper (8) 83-81=164
3rd Jo Moore (10) 76-97=173

Championship Cup Nett
1st Sue Strutt-Holmes (18) 64-75=139
2nd Di Randall (20) 73-67=140
3rd Christine Ambrose (23) 72-70=142

Mary Rowan Rosebowl Nett
1st Heather Squirrell 68
2nd Jean Wilson 70
3rd Kathryn Wolfe 70
4th Debbie Jary 73

Putting
1st Jean Wilson
2nd Janet Skinner
3rd Beryl Ra-Bett

Vet's Open Results 2018


Division 1
1st Steve Rowe 37pts
2nd Keith Davey 36pts
3rd Mick Bond 36pts ocb

Division 2
1st P Thorpe 38pts
2nd Rob Holmes 38pts ocb
3rd Peter Matthews - Costessey Park 37pts

Division 3
1st Tony Richards 42pts
2nd Brian Richardson 38pts
3rd Barry Moore Stowmarket 37pts

Best Visitor: P. Thorpe – Diss 38pts.

Overall Winner pictured Tony Richard

Ladies Open Meeting Results


1st Christine Kilgallen, Marianne Hall, Catriona Herbet - Bramford and Chris Lynch-Bates Fynn Valley 89pts

2nd Jayne Harrold-Costessey Park, Karen Parsons & Gina Marsh - Barnham Broom & Sue Fage - Costessey Park 86pts

3rd Jane Hood - Eaton, Linda Sheppard, Linda Key & Gerry Miller - Wensum Valley 85pts

NP 12th 0-20 Beverley Shand - Bury St Edmunds
NP 15th 21-36 Linda Key - Wensum Valley
Straightest Drive 6th Susie Whymark - Woodbridge

Senior’s Friendly Match – Bungay v Stowmarket

– at Bungay (Bungay names first)

George Savill (Capt) & David Whitmore lost to Ian Hay (Capt) & Clive George – 4 & 2
Mac Campbell & Rob Holmes beat Ray Sheridan & Gerry Hoy – 2 Up
Peter Christian & Richard Mares lost to Roy Rogers & Jim Deasy – 2 & 1
Tim Wreford & Robin Tozer lost to Mike Rawlings & Norman Gibbs – 4 & 3
Bill Carson & Alan Braddon halved with Brian Delve & Colin Parish
Martyn Hurst & Neil Fox beat Dave Wilding & Ray Farrow – 2 Up
Tony Richards & David Turner beat Martin Ward & Brian Bruce – 5 & 4
David Douglas & David Palmer beat Alan Crouch & Ian Wilkinson – 3 & 2

Match Result – Bungay 4 1/2 Stowmarket 3 1/2

Mixed Friendly Away to Halesworth


Heather and Alan Squirrell lost 3/2 to Julia and Malcolm Wynd.
Sue Strutt Holmes and Rob Holmes lost 2/1 to Lynda and Ray Freeman.
Anne and Tony Brett lost by 2 holes to Sonia and Steve Lord.
Yvette Guy and Tony Moore lost 7/5 to Lynda and Jim Baldry.
Sally Mattocks and John Glen lost 7/6 to Jackie and Mike Dutton
Joy and Mac Campbell lost 8/7 to Sue Hellman and David Veasey
Rhonda Neech and Chris Peech lost to Angela Middleton and Tony Shaw.

Halesworth win 7 to 0

Ladies Lees Watson Cup (par/bogey)


Division 1
1st Barbara Taylor 2
2nd Mary Pacy -1
3rd Yvette Guy -1


Ladies 9 Hole Stableford Result
1st Ann Howes 18pts
2nd Lillie Hood 12pts
3rd Sue Blackham 9pts

Men's Matthias Kerrison Cup Results


Division 1
1st Paul Whiting 63-1-62
2nd Phil McCornish 78-9-69
3rd Alex Taylor 70-0-70
Division 2
1st Chris Whyte 83-15-68
2nd Rob Buttle 85-16-69
3rd Bryan Mills 85-15-70

Mixed Friendly Result

away to Thorpeness

Alan and Heather Squirrell lost to Mike and Mary Stevenson
Roger and Jo Moore lost to Tony and Jill Innes
John Glen and Wendy Walpole lost to Nigel and Wendy Jarvis
Mac and Joy Campbell beat John and Rosalie Skinner
Tony Moore and Yvette Guy lost to Mick and Linda Crabtree
David and Ruth Reynard lost to Erik Duckworth and Vivienne Sears
Mike Copsey and Val Hindle beat Robin Leggate and Sheila Sheldrake
Tony and Ann Brett lost to Trevor and Carolyn Youngs.

Thorpeness  6      Bungay 2

Vets v Ladies 'Rolling Pin' 2018

The Vets retained the Rolling Pin with a 31/2 - 11/2 victory.
A really super day, played in good spirit for the most part and the lunch after, as always, was very good.
Bill Carson accepting the 'rolling pin' from Sue Strutt-Holmes

Val Moore Cup Results (Medal)


1st Jo Moore 75-11-64
2nd Carol Maycock 83-16-67
3rd Stevie Goulter 89-20-69

Senior’s Friendly Match –Costessey v Bungay

at Costessey – Costessey names first:

Owen Williams (Capt) & Trevor last beat Nigel Edwards (Capt) & Bill Carson – 2 & 1
Martin Jermy & Keith Joyce lost to Albert Robertson & Robyn Hipperson – 1 Down
Mike Hurn & Geoff Lane beat Ken Chamberlain & Don Cooper – 7 & 5
Bill Ward & Mike Burne beat Colin Sunderland & Barry Pardue – 5 & 3
Steve Cogman & Derrick Heath beat Mike Copsey & Mac Campbell – 7 & 6
Jeremy Hyams & Rab Weaver beat Mike prior & Peter Christian – 1 Up

Match Result – Costessey 5 Bungay 1

Mike O'Hara Cup Results


Division 1
1st Paul Rolph 38pts
2nd Bill Carson 36pts
3rd Oliver Earl 36pts

Division 2
1st James Earl 38pts
2nd Tim Ray 36pts
3rd Richard Wright 34pts

Ladies’ Coronation Foursomes Results (Stableford)


1st Stevie Goulter & Yvette Guy 39 Pts
2nd Val Hindle & Sue Blackham 34 Pts
3rd Gina Roberts & Jo Moore 33 Pts

Men's May Monthly Medal Results


Division 1
1st Mark Sampson 78-9-69
2nd Peter Bailey 75-5-70
3rd John Eason 82-12-70

Division 2
1st Mark Spalding 85-15-70
2nd Aubrey Page 91-21-70
3rd Kenneth Hillier 87-16-71

Ladies Friendly away to Bury St Edmunds


Val Hindle & Liz Jeary lost 2/1 to Chris Tilbrooke & Molly Smith
Di Randall & Wendy Green won 3/2 to Clare Charlwood & Aileen Coleman
Margaret Attlee & Shirley Pull lost 6/4 to Pam Madam's & Jill Holder
Anne Smith & Alison Nielson won 3/1 to Joan Garrett & Daune Spraggings
Honourable 1/2

Senior’s Friendly Match- Bungay v Ufford Park

– at Bungay (Bungay names first)
Bill Carson (Capt) & Peter Christian lost to Richard Harper & Brian Clarke – 5 & 4
David Turner & John Formston beat Derek Wright & Dan Lever – 5 & 4
Mac Campbell & Rob Holmes beat Colin Aldous & Richard Hayes – 2 & 1
Nigel Edwards & Neil Fox lost to Neil MacDonald & Roy Barnes – 3 & 1
John Glen & Harry Harris beat Tim Moon & Murray Allan – 3 & 1
Kevin Collins & Martyn Hurst halved with Colin Fulton & Howard Easton
Match Result – Bungay 3 1/2 Ufford Park 2 1/2

Ladies May Stableford Results

Division 1
1st Carol Maycock 35pts
2nd Sally Mattocks 35pts
3rd Christine Ashe 33pts

Division 2
1st Christine Ambrose 37pts
2nd Liz Lord 31pts
3rd Jan Hammett 31pts

Division 3
1st Yvette Guy 31pts
2nd Beryl Ra-Bett 28pts
3rd Jan Sherman 27pts

9 Hole Stableford
1st Jean Wilson 16pts
2nd Shirley Pull 14pts
3rd Linda Peaford 12pts

Mixed Winter Foursomes Final

Congratulations to Roger and Di winning today's Winter Foursomes Final 3 & 2 against Peter and Junior Captain Megan Bailey.
Thanks to Roger Moore for being the on course referee

Mixed Friendly away to Rookery Park

Heather and Alan Squirrell lost 5 and 4 to Kathy and Allan Holmes.

Joy and Mac Campbell lost 2and 1 toJulia Calver and Andy Crisp

Yvette Guy and Tony Moore lost 2 and 1 to Carol and Sean Pike

Sally Mattocks and John Glen lost 2 down to Lorner and Jim Stapher.

Belinda and Steve Rowe won 3 and 2 against Rita Mayne and Stuart Plant

Sue Strutt Holmes and Rob Holmes won 2 up against Carol Brown and Peter Bunn.

Juliet Haley and Bradley Pike lost 4 and 2 against Veronica and Ian Dawson.

So overall result is a win for Rookery Park 5 and 2

Dell Bower Pro-Am

Congratulations Andrew who played in the annual Dell Bower Pro-Am at Hintlesham Hall on Wednesday. Andrew shot a 68 (-4) tying with Neil Mitchell for first place. Joe Cardy was third on 72.

Pictured is Neil on left and Bell Bower (Suffolk PGA President)

Ladies’ Ping 4BBB Stableford & 9 Hole Stableford

Ladies’ Ping 4BBB Stableford Result
1st Penny Goff & Liz Lord – 45 Points
2nd Ruth Reynard & Gina Roberts – 39 Points

9 Hole Stableford Results
1st Julie Elden – 16 Points
2nd Judith Graham – 15 Points ocb

Vets Stableford Results


1st Peter Bicker 36pts
2nd Andy Cann 35pts
3rd Jonathan Pearson 33pts

Senior’s Friendly Match – Bungay v Royal Cromer

– at Cromer (Cromer names first)*

Mick Curry (Capt) & Bob Charles beat Rob Holmes (Capt) & Stuart Greenwood – 1 Up
Chris Kemp & Mick Tanner beat John Slade & Peter Christian – 3 & 1
Ron Stamford & Tom Brewer best Mike Copsey & Neil Fox – 2 & 1
John Tickle & Reg Pfrang beat Martyn Hurst & Kevin Collins – 3 & 2
Merv Sutton & Gordon Brown beat Robyn Hipperson & Mike Prior – 2 & 1
Peter Wenham & Peter Keen beat Nigel Edwards & Barry Pardue 2 & 1

Match Result: Royal Cromer 6 Bungay 0

Ladies May Medal & Putting 1 Results


Division 1
1st Carol Maycock 88-18-70
2nd Jackie Moore 83-12-71
3rd Ruth Reynard 83-12-71

Division 2
1st Yvette Guy 106-30-76
2nd Elizabeth Hoare 109-33-76
3rd Sue Blackham 101-25-76

Mortimer Hospital Cup Results

1st Richard Smith 1
2nd Lee Cobb 1
3rd Steed Hubbard 1
4th Gerry Hardiman 0
5th Carol Maycock 0
6th Craig Payne 0

Brag Cup Result - Past & Present Captains

Congratulations to the Men's Captain's side who retained the Brag Cup today.
Past Captain Brien Traves presenting Steve Rowe with the
Brag Cup after a good win over the Ladies 4 1/2 - 1 1/2.

Ladies Friendly away to Eaton


Val Hindle & Judith Graham lost 6/4 to Judie Walker & chris Fox
Ruth Reynard & Christine Ambrose lost 3/2 to sharyl Chuter &Clare Howell
Carol Maycock & Gina Roberts lost 5/4 to Mary Seppings & Chri Charnley
Sue Read & Joy Campbell lost 2/1 to Deidru Cave & Angela Lee

Ladies Past & Present Captains (bogey) Results

Ladies President Jan Hammett presenting the Captains Salver to Kay Hardy


1st Kay Hardy 0
2nd Heather Wright -1
3rd Sue Blackham -3

Ladies Alternative Stableford Results


1st Susan Read 35pts
2nd Di Randall 35pts
3rd Belinda Rowe 35pts

Senior’s Friendly (for the Tin Hat) Bungay v Diss

– at Bungay – (Bungay names first)
Nigel Edwards (Capt) & Stuart Greenwood beat Graham Ramm (Capt) & Mike Doig – 6 & 5
Peter Christian & Rob Holmes lost to Bob Allison & Paul Prentice – 1 Down
John Kent & Neil Fox beat Roger Greenacre & David Walker – 2 & 1
Kevin Collins & Mike Prior lost to Bob Fryer & David Shimell – 4 & 2
Jon Pearson & John Eason lost to Ken Bowman & Dave King – 1 Down
Mac Campbell & Richard Mares lost to Geoff Honour & Julian Scopes – 3 & 2
Robin Tozer & Tony Brett lost to Dennis Miller & Alan Butler – 8 & 6
Ray Estall & Stuart Askew lost to Peter Abery & Steve Wells – 3 & 2

Match Result: Bungay 2 Diss 6 (Diss retain the Tin hat)

Senior’s Friendly Match – Bungay v Southwold

– at Bungay (Bungay names first)
George Savill & Paul Paice beat to Derek Kent & Terry Broome – 1 Up
David Douglas & Stuart Greenwood lost to Alan Adington & Trevor Clifford – 1 Down
Peter Christian & Chris Pope lost to Simon Flunder & Tony Seago – 2 & 1
Stuart Askew & Richard Mares beat Keith May & Andy Robinson – 3 & 2
Mike Prior & Dermot Cronin beat Alan Bagley & Bud Holder – 6 & 5
Neil Fox & Ray Estall lost to Mick Thompson & John Pywell – 4 & 3
Match Result – Bungay 3 Southwold 3

Ladies Weston away to Felixstowe

Congratulations to our Ladies Weston Team that played their first match today away to Felixstowe Ferry Golf Club. They came away with a 3 - 2 win.
Lils won 3&2, Debbie lost on the 19th, Sam won 3&2, Deborah won 5&4 and Ruth lost on the 18th. Thanks to all the caddies and supporters that travelled over to support the team.

Men's April Monthly Medal Results

Division 1
1st Jacob Carver 71-5-66
2nd Tony Webster 81-14-67
3rd Michael Holland 80-12-68

Division 2
1st Lee Cobb 84-17-67
2nd Frank Savage 82-15-67
3rd Michael Prior 88-20-68

Men's Midweek Stableford Result

1st Ross Collard 38pts

2nd Phil Peggs 37pts

3rd Peter Bicker 35pts

Ladies Friendly home to Aldeburgh


Val Hindle & Heather Wright Lost 3/2 to Mary Wolley & Susie Manson Bahr
Heather Squirrell & Margaret Attlee Lost by 1 to Mary Seymour Taylor
Kate Wolfe & Janet Skinner Lost by 2 to Helen Levis & Evelyn Rumsby
Christine Ambrose & Anne Brett won 8/7 against Francis Danlelsen & Felicity Muncey

Senior’s Friendly Match – Bungay v Thetford

(Bungay names first)
Peter Christian (Capt) & Barry Pardue halved with Dave Smith (Capt) & Jin Neal
Mick Bond & Stuart Askew beat Maurice Anderson & Graham Stephens – 6 & 4
Don Cooper & Nigel Edwards lost to Doug Atkins & John Lynch – 2 & 1
Rob Holmes & Martyn Hurst lost to Mike Mcbride & Doug Turner – 1 Down
Stuart Greenwood & Kevin Collins halved with Gary Goodchild & Ted Alford
Robyn Hipperson & Neil Fox lost to Martin Engwell & Dave Edgar – 1 Down

Ladies April 9 Hole Medal Results


1st Ann Brett 58-36-22
2nd Jean Wilson 57-33-24
3rd Ann Kemp 63-37-26

Ladies April Medal & Putting 1 Results


Division 1
1st Ruth Reynard 81-13-68
2nd Jane Wharton 83-12-71
3rd Carol Maycock 89-18-71

Division2
1st Yvette Guy 101-31-70
2nd kate Wolfe 95-22-73
3rd Hilary Mares 102-29-73

Mixed Friendly Result home against Diss


Heather and Alan Squirrell lost 2 and 1 against Sarah Gotts and Lee Wiseman
Belinda Rowe and Brien Traves lost 5 and 4 against Kerry and Steve Enever
Ruth and David Reynard lost by one to Philippa Bridges and Barry Day
Sue Strutt Holmes and Rob Homes won 3 and 2 against Sandra and Ken Bowman
Liz and Adrian Lord halved against Ruth Ingram and Andy Mack
Ann and Tony Brett lost 7 and 6 toJoan Brown and Dave Mould.
Bungay 1/2. Diss 31/2
The match was played in great spirit and everyone enjoyed a superb meal afterwards.

Ladies friendly match results


Ladies Friendly home to Bawburgh
Val Hindle & Heather Wright Lost to Bridget Andrews & Linda Britcher 1 up
Margaret Attlee& Joy Campbell 0 Carol Jewell & Mary Tuddenham 0
Kate Wolfe & Julie Elden Lost to Bernadette McCarthy & Sharon Gowing 5/4
Heather Squirrell & Betty Catchpole Lost 2/1 to Ros Foster& Penny Banks

Ladies Friendly away to Ufford Park
Liz Lord & Belinda Rowe Lost to a Brenda & Susie win
Carol Maycock & Pauline Auckland halved the match
Christine Ambrose &Joy Campbell Won to Kay & Mary
Honourable Draw

Bill Harding revised results

Unfortunately, due to an error on the scorecard the second place team have dropped out of the prizes.

1st place - 55.3
David McGregor, Ruth Reynard, Dermot Cronin, Julie Elden

2nd place - 60.4
Debbie Jary, George Ling, Shaun Prentice, Liz Lord

3rd place - 60.8
Paul Paice, Barbara Taylor, Philip Grimmer, Jane Evans

4th place - 61.4
Steve Rowe, Jo Moore, Tony Richards, Gill Willis

Bungay v Caister – at Caister – Bungay names first


Rob Holmes (Capt) & Mike Copsey lost to Geoff Duffield (Capt) & Mel Collins – 4 & 2
John Eason & John Glen lost to Jim Dolan & Alan Brooks – 7 & 5
Stuart Greenwood & David Turner lost to Steve Greatrex & Mike Hall – 6 & 5
Bill Carson & Colin Sunderland halved with Brian Lever & Sid Hashem
Peter Christian & Tony Geschke beat Brian Johnson & Tony Marjoram – 1 Up
Ken Chamberlain & Stuart Askew beat Rodney Beckett & Richard Hollings – 6 & 4

Match Result: Caister 3 1/2 Bungay 2 1/2

Men's April Monthly Stableford Results


Division 1
1st Brian Wilson 40pts
2nd Ben Beaugeard 38pts
3rd Nathan Wells 38pts

Division 2
1st Richard Smith 35pts
2nd David Middleton 34pts
3rd Adrian Pidd 34pts

Ladies Friendly Result Home to Diss


Val Hindle & Jo Moore lost by 1 to Sarah Gotts & Barbara Millier
Christine Ambrose & Julie Elden lost by 1 to Sandra Bowman & Helen Lawson
Ruth Reynard & Betty Catchpole lost by 3 to Philippa Bridges & Ali Mack
Carol Maycock & Ann Brett won 5/4 to Jenny Chamberlin & Pat Parker

Junior Spring Cup Results


1st Liam Hansey 35pts
2nd Sam Bingham 34pts
3rd Megan Bailey 33pts

10 Holes 1st Zachery Cole 13pts

6 Holes Abi Hope 11pts

Following the competition our new 2018/19 Junior Captain Megan Bailey drove in with a 198yrd drive

Vets Stableford Results


1st John Taylor 38pts
2nd Chris Whyte 37pts
3rd Aubrey Page 37pts

Ladies Boycott Shield (Bogey) Results


1st Stevie Goulter -1
2nd Carol Maycock -1
3rd Kate Wolfe -3

Ladies April 9 Hole Stableford Result

1st Marilyn Pearson 20pts
2nd Barbara Wright 11pts
3rd Ann Kemp 10pts

Adair Cup Results


Division 1
1st Peter Bailey 73-6-67
2nd Brian Wilson 79-11-68
3rd Kevin Talbot 77-9-68

Division 2
1st Ollie Read 84-17-67
2nd David Smith 89-18-71
3rd Lee Cobb 89-17-72

One round only due to weather

Senior’s Friendly Match Results

Bungay v Dunston Hall – at Bungay: (Bungay names first)

George Savill (Capt) & Peter Christian halved with Leigh Shackleton & Ian Percival
Mac Campbell & Bill Carson lost to Gary Beck & Dave Griffiths – 3 & 2
Mike Prior & Neil Fox beat Maurice Robinson & John Gallen – 4 & 3
Chris Whymark & Rob Holmes lost to Paul Leatherdale & Jimmy Kendall –1 Down
Roger Thake & Robert Pearson lost to Stuart Mudie & Jim McCarthy – 2 Down
Ken Chamberlain & Craig Fennessy beat Ian Ryland & Barry Gardiner – 3 & 2
Result: Bungay 2 1/2 Dunston Hall 3 1/2


Bungay v Costessey Park – at Bungay – (Bungay names first)

Nigel Edwards (Capt) & Bill Carson halved with Owen Williams (Capt) & Keith Joyce
Mike Prior & Peter Christian lost to Maurice Houldsworth & Bill Ward – 3 & 2
Mike Copsey & Mac Campbell lost to Mike Hurn & Mike Burne – 2 & 1
Colin Sunderland & Barry Pardue beat Geoff Lane & Trevor Last - 3 & 2
Ken Chamberlain & Don Cooper lost to Peter Matthews & Martin Jermy – 3 & 2
Albert Robertson & Robyn Hipperson halved with Bill Gould & Steve Fage
Match Result – Bungay 2 Costessey Park 4


Bungay v Eaton – at Bungay – (Bungay names first)

Peter Christian(Capt) & John Slade halved with Steven Page (Capt) & Trevor Seadon
Mike Copsey & Neil Fox beat Geoff Morgan & Rod Steward – 6 & 4
Bill Carson & George Savill lost to Brian Reynolds & Roger Durrant – 3 &2
Robyn Hipperson & Ray Estall lost to John Allan & Peter Negri – 4 & 3
Nigel Edwards & Mac Campbell halved with Tim Hyde & Ian Morrice
Stuart Greenwood & Albert Robertson halved with Terry henry & Bob Buckley
Match Result – Bungay 2 1/2 Eaton 3 1/2

Ladies March Medal Results

Division 1

1st Carol Maycock 94-19-75
2nd Susan Read 95-18-77
3rd Ruth Reynard 90-13-77

Division 2

1st Di Randall 92-21-71
2nd Wendy Green 103-27-76
3rd Kate Wolfe 98-22-76

Ladies 9 Hole Stableford

1st Ann Johnson 13pts
2nd Julie Elden 13pts
3rd Ann Howes 12pts

Men's Midweek Stableford Result

1st Ricky Braddon 36pts
2nd W C Marven 35pts
3rd Paul Collings 35pts

Ladies Friendly away to Halesworth

Val Hindle & Joy Campbell against Rachael Goldsmith & Sonia Lord  Half

Jo Moore & Marilyn Pearson lost by 1 to Caroline Eneny & Jenny Ralph

Carol Maycock & Janet Skinner Won 7/5 to Ali Wallace & Jula Janney

Match halved

Ladies’ MacMillan Spoons: (Stableford)

1st Wendy Green 37 Pts
2nd Barbara Taylor 34 Pts ocb
3rd Sue Read 34 Pts

Mens March Stableford Results

1st Bill Carson 33 Pts
2nd Peter Bailey 32 Pts
3rd Shaun Prentice 31 Pts

Ladies Friendly home to Thetford

Reduced to 10 holes owing to heavy rain.

Val Hindle & Heather Squirrell Lost 2/1 to Margaret Haywood & Linda Hickman.
Julie Elden & Betty Catchpole Lost 3/2 to Sheila Spreadborough &Di Mc Bride.
Hilary Mares & Belinda Rowe Lost 4/3 to Ann Bayes & Clare Cobbald.
Di Randal &Helm Wilkinson Won 3/2against Sandra Lester & Val Cunningham.

Ladies’ 4BBB Stableford Results


1st Jane Cadge & Carol Maycock – 38 Points
2nd Belinda Rowe & Shirley Pull – 37 Points
3rd Anne Smith & Jackie Moore – 35 Points

9 Hole Stableford:
1st Ann Johnson – 12 Points
2nd Judith Graham – 10 Points

Mens March Medal

Division 1
1st Nairn Black 72-4-68
2nd Paul Whiting 70-1-69
3rd Paul Platford 82-13-69

Division 2
1st Mark Spalding 85-16-69
2nd Leslie Bicker 84-15-69
3rd Bryan Mills 86-15-71

Mens February Bogey

Division 1
1st Alex Taylor 0
2nd Alon Williams -2
3rd Paul Platford -2

Division 2
1st David Evans 0
2nd Michael Hedley -1
3rd Michael Whyte -2

Ladies ‘Waltz’ Stableford Results- 10 holes


1st Mary Pacy, Christine Ambrose, Betty Catchpole 34pts ocb.

2nd Belinda Rowe, Sylvia Sibthorpe, Beryl Ra-Bett 34pts

3rd Carol Maycock, Di Randall, Anne Smith 30pts ocb.

4th Stevie Goulter, Heather Squirrell, Janet Skinner 30pts.

5th Sue Strutt-Holmes, Kate Wolfe, Julie Elden 27pts.

Men's Monthly Medal Results


Division 1
1st Andrew Wood 70-4-66
2nd Michael Bond 78-9-69
3rd David McPhilie 80-10-70

Division 2
1st Bryan Mills 84-16-68
2nd Mike Gibson 87-15-72
3rd Adrian Davey 90-17-73

Vets Midweek Stableford Results

1st Michael Prior 34pts
2nd David Whitmore 34pts
3rd Peter Bicker 33pts

Ladies’ February Stableford Results


Division 1:
1st Carolyn Taylor 29 pts
2nd Carol Maycock 28 pts ocb
3rd Christine Ashe 28 pts

Division 2:
1st Alison Chipperfield 29 pts
2nd Liz Lord 28 pts
3rd Chris Ambrose 25 pts

Division 3:
1st Hilary Mares 30 pts
2nd Marilyn Pearson 28 pts ocb
3rd Jan Sherman 28 pts
Overall Winner: Hilary Mares

9 Hole Stableford:
1st Christine Cundey 20 ps
2nd Helm Wilkinson 12 pts ocb
3rd Judith Graham 12 pts

Ladies’ 4BBB Stableford Results


1st – Joy Campbell & Chris Ambrose – 23 Points ocb
2nd – Betty Catchpole & Beryl Rabett – 23 Points
3rd – Deborah Pottinger & Gill Willis – 22 Points
4th – Stevie Goulter & Hilary Mares – 21 Points ocb
5th – Carol Maycock & Jean King – 21 Points ocb
6th – Lillie Hood & Ann Howes – 21 Points

Men's February Stableford Results


Division 1
1st Richard Hayman 32pts
2nd Nathan Wells 31pts
3rd Kevin Talbot 31pts
Division 2
1st Philip Grimmer 32pts
2nd Gary Clow 30pts
3rd David Smith 30pts

Ladies Winter League results away to Diss

.
Liz Jeary and Jo Moore lost 3/2 to Kerry Enever and Sarah Gotts
Chris Ambrose and Heather Squirrell lost 5/4 to Sandra Bowman and Marie Needham
Ann Brett and Ann Johnson lost. 7/6 to Carol Bourne and Joan Brown.

Ladies’ Coloured Ball Competition


18 hole:
1st Jo Moore, Penny Goff & Liz Lord – 66 Points
2nd Sue Strutt- Holmes, Carol Maycock & Jan Sherman 63 Pts ocb
3rd Deborah Pottinger, Alison Neilsen & Margaret Attlee 63 Pts
4th Stevie Goulter, Heather Squirrell & Elizabeth Hoare 60 Pts
5th Christine Ashe, Bridget Collings & Kate Wolfe 58 Pts

9 Hole:
1st Suzanne Potter, Sue Blackham & Helm Wilkinson 31 Pts
2nd Judith Graham, Christine Cundey & Anne Johnson 29 Pts

Men's January Stableford Results

Division 1
1st Kevin Talbot 38pts
2nd Gerry Hardiman 37pts
3rd James McDonald 36pts

Division 2
1st Bryan Mills 34pts
2nd Richard Smith 33pts
3rd Dermot Cronin 33pts

Burn's Event

21st January

What a fantastic 'Burns Event'. 11 teams took part in the 10 hole fun event with a different twist on every hole. Luckily most completed 7/8 holes before the foul weather started to move in. Rather than the traditional haggis a scotch pie with neeps, tatties and a tot of whisky was enjoyed by all the players and guests.
Winning the event was team 'No Idea' with 101 James Wright Roger Thake, Lils & Tony James
2nd 'Scoops Poops Sam Cooper Dermot Cronin Stephen Rowe & Belinda Rowe 93
3rd 'Book early on Saturday's' Paul & Debbie Whiting, Tanya McGregor & David McGregor 91
Captain Steve thanked everyone for supporting the event and Roger and all his team for a fantastic meal.

Ladies’ Guildford Greensomes Results


1st Carol Maycock & Chris Ambrose – 65.6
2nd Gill Willis & Deborah Pottinger – 66.2
3rd Wendy Green & Yvette Guy – 69.8
4th Marilyn Pearson & Julie Elden – 70.6
5th Jane Wharton & Anne Lewis – 70.8
6th Heather Squirrell & Hilary Mares – 71.6 ocb
7th Stevie Goulter & Sue Read – 71.6
8th Jackie Moore & Bridget Collings – 72.8

Ladies’ 3 Ball Ambrose 18 hole Competition Result

Ladies’ 3 Ball Ambrose 18 hole Competition Results

1st – Gill Willis, Harriet Scott & Mary Pacy – 61.5
2nd – Stevie Goulter, Ruth Reynard & Carole Holland – 62.0
3rd – Wendy Walpole, Belinda Rowe & Lils James – 63.5
4th – Carol Maycock, Jane Cadge & Jackie Moore – 64.2
5th – Sue Strutt-Holmes, Anne Smith & Bridget Collings – 64.4
6th – Christine Ambrose, Sue Read & Jo Moore – 65.2

Ladies’ “3 Ball 9 hole Competition”
Winners: Pat Douglas, Christine Cundey & Judith Graham – 26.5

Men's January Medal Results

Division 1
1st Tony Moore 74 - 9c = 65
2nd Steed Hubbard 73 - 5c = 68
3rd Steve Brown 78 - 9c = 69

Division 2
1st David Evans 86 - 19c = 67
2nd Dermot Cronin 89 - 20c = 69
3rd Ollie Read 86 - 16c = 70

Vets Stableford Results

3rd January

1st Peter Bicker 36pts
2nd Jim Barber 29pts
3rd Neil Fox 27pts

Ladies January Stableford Results 2018

Ladies January Stableford Results

Division 1
1st Sue Read 33pts
2nd Jackie Moore 30pts
3rd Belinda Rowe 30pts

Division 2
1st Kate Wolfe 29pts
2nd Christine Ambrose 29pts
3rd Gill Willis 28pts

Division 3
1st Julie Elden 30pts
2nd Janet Skinner 30pts
3rd Jane Evans 28pts

Bangers n Mash 2018

Today's Bangers n Mash winners
Andrew, Amanda, Alan & Heather with 51.8
2nd Brian, Peter, David & Rick Smith 57.1
3rd Judith & John Graham, Pauline & Paul Auckland 58.4
4th Brien, Jim Barber, Mike & Dave Evans 58.4
Stephen had a 'spot the ball' for his Drive In, he drove 232yrds and landed left off the fairway and was won by Ray Holland. The drive in raised £139.00 for his charity.
Thanks to the 23 teams that took part, Andrew & Steve for organising the day and Roger and all the team for the bacon butties before play and the meal that followed.

Men's Midweek Stableford results

1st Jim Barber 38pts
2nd Tim Brown 37pts
3rd Paul Whiting 37pts

Turkey Trott Results

1st Ruth Reynard 36pts
2nd Simon Jamieson 35pts
3rd Peter Bicker 35pts

Ladies Christmas Medal Results

1st Di Randall 94-21-73
2nd Jo Moore 84-10-74ocb
3rd Sam Cooper 82-8-74
4th Anne White 97-22-75
5th Jane Wharton 88-12-76
6th Ruth Reynard 89-13-76

Vets December Stableford Results

1st Peter Christian 33pts
2nd Paul Jehan 31pts
3rd Peter Bicker 31pts

Men's December Medal Results

One division only

1st Alec Slade 75-7-68
2nd Mike Shead 81-13-68
3rd Colin Sunderland 87-18-69

Mens November Stableford Results

Division 1
1st Paul Whiting 40pts
2nd Alon Williams 35pts
3rd Thomas York 33pts

Division 2
1st Roger Walton 37pts
2nd Rob Buttle 37pts
3rd Bryan Mills 34pts

Presentation Evening

In the Ladies section notable winners were Lils James (3), Di Randall (3), Wendy Walpole (4) and
Jo Moore (4) and nine men received individual awards.
In the Junior section Jake Drage, in his first competition,won the Cubs Order of Merit Trophy.
Liam Hansey won 4 trophies in Junior events, including the Junior Championship and the Division 1 Order of Merit.
However, Liam’s evening saw him collect 3 more trophies won in the Men’s Competitions, and with partners, to win the Mixed  and
Men’s Knockouts.
The highlight of his year was to win the Men’s Championship, taking the Ronald Wightman Trophy for the best Gross and the Doug Mattocks’
Handicap Trophy. Liam is a still a Junior and he is the youngest on record, to win both trophies in the same year.  He has reduced
his handicap and it is to his credit, that his achievements have arisen through practice, determination and the support of his Club and Family.
The photo shows Liam with his trophies.

Lady Captain's Drive In

The new Lady Captain Heather Squirrell held a 10 hole competition for the Ladies prior to seeing the previous Captain, Jo Moore, putt out. Living up to her name, she arrived on the tee, much to the delight of the Ladies, suitably dressed as a ‘Squirrell’.
She managed a drive of 103.5 yds and members were asked to guess the distance she would drive the ball, with all donations going to her Charities. Sue Strutt-Holmes won the first prize with a guess of 103yds. Di Randall & Ann Kemp took 2nd & 3rd places and very fittingly, the prizes included a ‘bag of nuts’
 
Results of the 10 hole ‘Waltz’ competition are as follows:
1st Bridget Collings, Debbie Jary & Sally Mattocks – 39pts.
2. Wendy Green, Jackie Moore & Linda Peaford –37pts
3. Marilyn Pearson, Janet Skinner & Ann. Brett  - 35pts

Men's November Medal Results

1st Peter Bailey 74-6-68

2nd David Whitmore 86-16-70

3rd Paul Vass 90-18-72

Worthy Cause Results

4BBB Medal

1st Ken Hillier & David Evans 60

2nd Lils James & Mike Shead 60

3rd Daniel Hill & Keith Patrick 61

Outgoing ladies Captain charity presentations

Today our outgoing Ladies Captain Jo handed over her Charity cheques following the AGM. Guide dogs for the blind £2702.68 and Meadow Green Rescue Centre to our own Karen Hind £675.67. Thank you all for supporting the Charities.

Ladies Winter League match against Gorleston


Jackie Moore and Ruth Reynard won 3 and 2 against Penny Platten and Anne Amos.
Jan Tuffley and Helm Wilkinson won 4 and 2 against Sheena Emrick and Victoria Watson.
Anne Smith and Pam Delaney lost by 1 hole to Andree Bloomfield and Vicky Peake.

4 points to Bungay and 2 to Gorleston.

Ladies November Stableford Results


Division 1
1st Ruth Reynard 37pts
2nd Joy Campbell 37pts
3rd Liz Jeary 34pts

Division 2
1st Helm Wilkinson 34pts
2nd Wendy Green 32pts
3rd Suzanne Potter 31pts

Division 3
1st Julie Elden 37pts
2nd Beryl Ra-Bett 31pts
3rd Jane Evans 30pts

Ladies November Medal & 9 hole Stableford Results

November Medal

Division 1
1st Jackie Moore 82-12-70
2nd Chris Jamieson 83-13-70
3rd Bridget Collings 92-20-72

Division 2
1st Suzanne Potter 93-23-70
2nd Christine Ambrose 95-24-71
3rd Di Randall 95-21-74

November 9 Hole Stableford

1st Ann Brett 17pts
2nd Judith Graham 16pts
3rd Carole Holland 13pts

The Waveney Valley Shield

Division 1

1st Brien Traves 76-10-66
2ns Norman Baker 75-9-66
3rd Andrew Wood 72-4-68

Division 2

1st Russell Hood 96-25-71
2nd Lee Cobb 89-17-72
3rd Gary Stannard 89-16-73

Vets Stableford Results

1st John Glen 42pts
2nd Peter Boothby 38pts
3rd Peter Bicker 35pts

Ladies’ Foursomes Stableford:


1st – Jo Moore & Kate Wolfe 31 Points ocb
2nd – Wendy Green & Alison Chipperfield 31 Points ocb
3rd – Jane Cadge & Mary Pacy – 31 Points ocb
4th – Belinda Rowe & Di Randall – 31 Points ocb
5th – Sue Strutt-Holmes & Sue Sibthorpe – 31 Points

Men's October Monthly Stableford Results


Division 1
1st Norman Baker 38pts
2nd Bill Carson 37pts
3rd Peter Revell 36pts

Division 2
1st Aubrey Page 37pts
2nd Oliver Chipperfield 36pts
3rd Ian MacKenzie 33pts

Junior Autumn Trophy Results

Division 1
1st Megan Bailey 40pts
2nd Liam Hansey 39pts
3rd Sam Bingham 38pts

Division 2
1st Jake Drage 13pts
2nd Zachary Cole 12pts
3rd Kaleb Cooper 10pts
4th Abbie Hope 9pts

Reynolds Coronation Cup Results


Division 1
1st Tom York 89-13-67
2nd Roger Moore 79-10-69
3rd Peter Bailey 75-5-70

Division 2
1st Gerry Collins 90-21-69
2nd Paul Vass 88-18-70
3rd Adrian Davey 88-17-71

Ladies Challenge Bowl & Alternative Stableford

Ladies’ Challenge Bowl Results (Medal)

1st – Jackie Moore 81-12-69
2nd – Lils James 72-2-70 ocb
3rd – Sam Cooper 78-8-70
Challenge Bowl Winner – Jackie Moore

Ladies’ Alternative October Stableford Results

1st – Joy Campbell 37 Points
2nd – Megan Bailey 35 Points ocb
3rd – Gina Roberts 35 Points

Senior’s Friendly Match: Gorleston v Bungay

(Bungay names first)
Len Bird (Capt) & Peter Christian lost to Tony Bushkes (Capt) & Colin Laws - 2 Down
Stuart Greenwood & Albert Robertson lost to Martin Pestle & Cliff Long – 1 Down
Barry Pardue & Paul Hunt lost to Tim Wyles & Stephen Gee – 7 Down
Bill Carson & Mike Prior lost to Ray Pope & Carl Ford – 4 Down
Rob Holmes & George Savill lost to Ron Clayton & John Fiddy – 2 Down
Colin Sunderland & David Douglas lost to Colin Grant & Tony McCarthy – 3 Down
Mike Copsey & Martyn Hurst beat Peter Aldred & Alan Atoe – 3 Up
Ray Estall & Mac Campbell lost to Keith Wright & Bert van Hengel – 2 Down
Match Result – Gorleston won 18 Up

Ladies & Vets Match Results

1st Jean King & Peter Christian 38pts
2nd Harriet Scott & John Kent 37pts
3rd Alison Neilsen & George Savill 36pts
4th Yvette Guy & Stuart Greenwood 36pts
5th Hilary Mares & Mac Campbell 35pts

Pictured Peter & Jean with Ladies Captain Jo Moore

Ladies Texas Scramble


1st Jackie Moore, Bridget Collings & Belinda Rowe 61.7
 
2nd Jo Moore, Harriet Scott & Stevie Goulter 63.5
 
3rd Alison Neilsen, Beryl Ra-Bett & Sue Read  64.7

Senior’s Friendly Match – Thorpeness v Bungay

– at Thorpeness (Bungay names first)
Peter Christian (Capt) & Albert Robertson lost to Roger Brown (Capt) & Tony Innes – 2 & 1
Mike Prior & Kevin Collins lost to Robin Leggate & Mike Stevenson – 1 Down
David Douglas & Martyn Hurst lost to Brian Martin & Brian Taylor – 6 & 4
George Savill & Malcolm Campbell lost to Dave Sammons & Clark Minto – 3 & 2
Bill Carson & Nigel Edwards lost to Bill Robinson & Gerry Hegarty – 3 & 2
Stuart Greenwood & Barry Pardue halved with Alan Chamberlain & Terry Aston
Match Result – Thorpeness 5 1/2 Bungay 1/2

Senior’s Friendly Match: Bungay v Rookery Park

– at Bungay (Bungay names first)

Bill Carson (Capt) & Colin Sunderland beat Billy Groves (Capt) & Dennis Robbins – 1 Up
Roger Thake & Richard Mares lost to Alan Bidwell & Ben Turner – 3 Down
John Glen & Rob Holmes lost to Steve Newman & Bryan Holder – 4 Down
Len Bird & Barry Pardue beat Bernie Allen & Brian Poppy – 3 Up
Nigel Edwards & George Savill halved with Peter Bunn & Richard Duckett
Mike Prior & Mac Campbell lost to Keith Bagot & Billy Donachie – 5 Down
Mike Copsey & Peter Christian beat John Game & John Pawsey – 3 Up

Match Result – Rookery Park won 7 Up (Hambro scoring)

Ladies Winter League against Southwold

Monday the Ladies played their 1st match in the Winter League against Southwold.

Two of the matches were very close but unfortunately did not go their way.

Joy Campbell and Carol Maycock won 3 and 1 against Pam Cairess and Annie Holder.
Marian Phipps and Gill Willis lost by 1 hole to Pat Gee and Ros Self
Betty Catchpole and Hilary Mares lost 2 and 1 to Katherine Dunk and Helle Moran.

Bungay 2 points. Southwold 4 points.

Joe Deacon Texas Scramble

Today's Joe Deacon Texas Scramble was well supported with 15 Teams. Thanks to Gill Willis, Di Randall for a well organised day helped by Ann Kemp & Ann Cunningham. Everyone enjoyed a superb meal, thanks to Roger and all his team.
Club Captain Brien Traves and organiser Gill Wilis presented the prizes.

1st 58.8 Paul Whiting, Jo Moore, Keith Patrick & Wendy Green

2nd 58.9 Lils james, Patrick Donach, Bernie Woods & Jean King

3rd 59.3 Steve Rowe, Mike Copsey, Shaun Prentice & Christine Ashe

4th 60.1 Roger Moore, Roger Thake, Ruth Reynard & Heather Squirrell

Senior’s Friendly Match – Dunston Hall v Bungay

at Dunston Hall (Dunston names first)

Richard Franklin (Capt) & Leigh Shackleton lost to Bill Carson (Capt) & George Savill – 7 & 6
Fred Handley & Maurice Robinson lost to Rob Holmes & Len Bird – 1 Down
Andy Frost & Jimmy Kendall beat Peter Christian & Kevin Collins – 5 & 3
Gary Beck & Mike Fiddaman beat Nigel Edwards & Mike Prior – 7 & 6
Bryan Smy & B. Gardiner beat Malcolm Campbell & John Glen – 2 Up
Ken Jennings & Mike Hudson lost to Stuart Greenwood & Neil Fox – 2 & 1

Match Result: Dunston Hall 3 Bungay 3

Ladies 3 Clubs & Putter Results


1st Christine Ambrose – 36 Points
2nd Silvia Sibthorpe – 35 Points
3rd Chris Jamieson- 34 Points
4th Pat Douglas – 33 Points
5th Bridgette Collings – 32 Points ocb
6th Suzanne Potter – 32 Points

Vet's Invitation Results

Winners : Frank Savage & David Elliott (Canterbury) 43pts

2nd Kevin Goode & Andy Crisp (Rookery Park) 42pts ocb

3rd Paul Boothby & John Richmond 42pts

4th Mike Copsey & Mick Cook (Thorpeness) 41pts

5th John Formston & John Doe (Diss) 41pts
 
Photo shows winners with President Mike Copsey

Senior’s Friendly Match away to Thetford

(Thetford names first)
Gary Goodchild (Capt) & John Drinkhill beat Rob Holmes (Capt) & Mac Campbell – 4 & 3
Trevor Wignall & Peter Yule beat Peter Christian & Bill Carson – 6 & 4
Frank Knight & Norman Hargeaves beat Mike Prior & John Glen – 7 & 6
Bob Pearson & Chris Foulds beat Robert Pearson & Len Bird – 3 & 2
Rob Faulkner & Don Carlin lost to Chris Whymark & Mike Root –3 & 1
Frank Dowling & Jim Neal beat Mike Copsey & Colin Sunderland – 4 & 2
Chris Evans & Geoff Allan beat Stuart Greenwood & Kevin Collins – 4 & 3
Mike McBride & Brian Maiden beat John Slade & Nigel Edwards – 4 & 2
Match Result – Thetford 7 Bungay 1

Husband's and Wives Results


1st Steve & Belinda Rowe 42pts
2nd David & Tanya McGregor 40pts
3rd Chris & Simon Jamieson 39pts
4th Michael & Monica Wood 38pts ocb
5th Marilyn & Robert Pearson 38pts

Men's Club Championship Results


Nett results & Doug Mattock's Handicap Trophy

1st Liam Hansey 72 63=135
2nd Peter Crockford 70 68=138
3rd Oliver Earl 71 68=139

Gross results
1st Liam Hansey 76 67=143
2nd Alex Taylor 74 74=148
3rd Tom Brown 80 74=154

Nairn thanked all those that played and supported the day.

Thanks to Roger and his staff for great service and a lovely bbq and to Andrew and the green staff

Special thanks to Wendy & Belinda for doing the scores and cards.

Pictured Liam and Club President Mike Copsey (nett)
Liam and Captain Brien Traves (gross)

Friendly match home to Beccles

4BBB Matchplay

Bungay names 1st

Brien Traves(Capt) & Nigel Edwards beat Keith Pickering (Capt) & Steve Driver 2&1
Sam Cooper & Robert Pearson lost to Brian Lever & Benjamin Turner 6&5
MIke Copsey & Pat Donagh beat Rod Green & David Trunks 4&2
Jim Barber & Mark Goff halved with Ray Walding & Paul Cook
Steve Rowe & Brian Richardson beat Phil Rhodes & David Wells 4&2

Match result Bungay won 3 1/2 to 1 1/2

Brien thanked Roger and his team for a lovely meal that followed the match and Andrew and the green staff for the condition of the course

TGI Partnership Trophy Final 2017

Andrew is currently away in Ireland at Lough Erne resort representing the England Team.
After day 1 Team England has a lot to do with only 1 point which was won by Andrew and his partner

Day 2
Andrew won one and lost one of his singles matches

Sadly England came 3rd

Senior’s Friendly Match – Bungay v Royal Cromer

(Bungay names first)
Stuart Greenwood (Capt) & David Douglas beat Chris Kemp (Capt) & Perry Rooke – 1 Up
David Chataway & Barry Pardue beat John Tickle & Bob Charles – 2 Up
Peter Christian & Mike Prior lost to Ron Stamford & Tom Brewer – 2 Down
Neil Fox & John Slade halved with Peter Turner & Chris Tuffin
Mike Copsey & Robyn Hipperson beat Alan Hill & Stan Blackman – 2 Up
Rob Holmes & Kevin Collins beat Mick Tanner & Mick Kenmore – 1 Up
Match Result – Bungay 4 Up (Hambro scoring)

Ladies Friendly against Thorpeness


Heather Squirrell and Judith Graham won 2 up against Birgitta Bostrom and Wendy Jarvis.

Jan Hammett and Wendy Green won 3 and 2 against Carolyn Youngs and Sheila Sheldrake.

Sally Mattocks and Julie Elden lost 4 and 2 against Jill Innes and Val Smith.

Bungay won 2 - 1

Past & Present Captain's

16 Captains played for the “The Captain’s Barometer”

1st     Chris Whyte     39pts
2nd     Brien Traves    38pts
3rd     Nick Owles      37pts

21 Past Captains sat down to dinner, the most senior Captain being Nick Owles (1973)

Back Row L-R

Gordon Bremner (1993) Chris Whyte (2014) Mike Haslam (2016) Trevor Bond (2013) Tony Webster (1980)
Mike Prior (1998) Tony Timmins (1999) Richard Wright (2008) Nick Owles (1973) George Ling (1984)

Front Row L-R

Brian Richardson (2011) Stephen Wright (2012) Bill Hudson (2003) Jim Rodger (1996) Rodney Downing (1994)
Brien Traves (2017) Mike Copsey (2007) David Wilkinson (1990) Albert Adams (1976) Tony Snook (1977)
Peter Culling (1979)

Junior Open Results 2017

Junior Open Results
Best Bungay Player: Sam Bingham
Schwer Team Trophy: Beadlow Manor Red Team.
Girls: Handicap: 1. Chloe Tarbard Nett 71(Heacham Manor)
2. Erin Earl Nett 71 ( Regiment Way G.C.)
Gross: Yolie Dye Trophy : Jessica Buck Gross 84 HalesworthG.C
Boys Handicap 13-28 1. Danny Howes Nett 70 Bury St. Edmunds,
2. Charlie Goodridge Nett 72 Bury St. Edmunds.
3. Spencer Humphrey-Moore Nett 72 Diss
Boys Handicap: 0-12 1. Teddy Hall Nett 66 Bury St. Edmunds
2. Ben Loveard Nett 68 Beadlow Manor
3. Sean Foster Nett 70 Beadlow Manor
Boys Gross; Geoffrey Watts Trophy: Habebul Islam Gross 67 Ipswich
2. Liam Cossey Gross 69 Royal Norwich.
3. Liam Hansey Gross 74 Bungay & Waveney Valley G.C
Photo: Habebul Islam & Brien Traves (Men’s Captain), Jessica Buck & Jan Hammett (Ladies President)

Captains Charity Day

Friday 8th September

24 teams took part in todays Men's Captain's Charity Day.

1st Mike Copsey, Roger Thake, Patrick Donagh & Paul Whiting B&WVGC 57.4
2nd Debbie Jary, Peter Ogden B&WVGC, Karen Hubbard & Graham Banyard Caldicott Hall 57.6
3rd Brien Traves, Jim Barber B&WVGC, Paul Elliott & Jason Lawrence Stoke by Nayland
4th Chris Whyte B&WVGC, Trevor Hook, Graham Garrod & Paul Durrant Rookey Park 58.5

Thanks to the main sponsors for the day Sprake and Tyrrell.

A lot of hard work and effort goes into making these days a success. The course held up to the torrential downpours and the carvery that followed was superb.
Thanks to the numerous helpers. Also to everyone for taking part in the day and bidding on all the fantastic prizes Sophie Traves had secured.

Mixed Friendly home v Eaton

Heather and Alan Squirrell lost by 2 to Peter and Barbara Warren.
Brien Traves and Carolyn Taylor halved with Richard Ball and Diana Lorance.
Paul and Jan Hammett won 4 and 3 against Roger Durrant and Kari Joyce.
Rob Holmes and Sue Strutt-Holmes lost to Alisdair and Veronica Christie.
Anne and Ted White lost 2 and 1 to Brian and Kay Reynolds.
John Hickling and Cathy Kress halved with Dave Pike and Carol Sharkey.
Mac and Joy Campbell won 2 and 1 against Ian Morrice and Jill Bullimore.
Robert and Marilyn Pearson halved with Tony and Helen Gammage.

So final score Bungay 3  1/2.    Eaton 4 1/2.

Ladies Friendly away Rookery Park

Heather Squirrell and Judith Grahame lost 3 and 2 to Yvonne Maclean and Kathy Holmes.
Jo Moore and Julie Elden won 3 and 2 against Lorna Stather and Carol Pike.
Joy Campbell and Marilyn Pearson lost 4 and 2 against Julia Calver and Wendy Sherwood.
Carol Maycock and Chris Ambrose won 3 and 2 against Margaret Talbot and Anne Baker.

So the match was an honourable draw 2 - 2

Junior Championship results

Overall Junior Championship Results
Winner of the Judith Hood Cup Liam Hansey Gross 75
Runner up gross Sam Bingham 72
Winner of Handicap Shield - Megan Bailey -Nett 72
Runner up Nett Grace Collison -Nett 78
Division 2 10 holes
Winner of Jock Haggard Trophy - Jake Drage 12pts
2nd Finlay Maynard 10 pts.
Division 3 6 holes
1st. Abbie Hope. 10pts.
2st. Verity Cole. 6pts

Senior's Friendly away to Rushmere

(Rushmere names first)

Ken Bannister (Capt) & Brian Page lost to Nigel Edwards (Capt) & Robert Pearson – 4 Down
Mick Yates & Nigel Grant beat Neil Fox & Richard Mares – 7 Up
Les Howard & Bob Moody lost to Mike Copsey & John Glen – 2 Down
Steve Lancaster & Chris Avis halved with Steve Wright & Paul Boothby
Mike Merry & David Woodward beat Mac Campbell & Stuart Askew – 2 Up
Barry Dooley & Tony Paine beat Chris Whymark & Rob Holmes – 2 Up
Match Result – Rushmere won 5 Up (Hambro scoring)

Ladies Invitation Day 4BBB Stableford

1st – Alison Chipperfield & Liz Rivett (Eaton) – 46 Points ocb
2nd – Barbara Taylor & Sandra Coles (Eaton) – 46 Points
3rd – Liz Lord & Elaine Field (Royal Cromer) – 41 Points ocb
4th – Liz Jeary & Sheena Bentham (Ramsey) – 41 Points
5th – Christine Ashe & Bridget Whitworth (Colchester) – 40 points

Nearest the Pin (Guest) – Sheena Bentham (Ramsey GC)

Nearest the Pin – (Member) – Ruth Reynard

Straightest Drive – Sally Mattocks



Pictured Ladies Captain Jo Moore, Alison Chipperfield, Liz Rivett and Ldies President Jan Hammett

Senior's Friendly home to Thorpeness

Bungay names first

Peter Christian (Capt) & Len Bird halved with Tony Innes (Capt) & Merv lambert
Stuart Greenwood & Barry Pardue beat Roger Brown & Trevor Youngs – 5 Up
Bill Carson & Nigel Edwards beat Richard Newton & Erik Duckworth – 7 Up
Chris Whymark & Mike Copsey lost to Clark Minto & Mick Cook – 1 Down
David Douglas & Martyn Hurst beat Dave Sammons & Nigel Battersby – 3 Up
Mike Prior & Kevin Collins lost to Brian Taylor & Bill Robinson – 4 Down

Match Result – Bungay won 10 Up (Hambro scoring)

Senior's Friendly away to Stowmarket

Stowmarket names 1st

David Hughes (Capt) & Gerry Hoy lost to Rob Holmes (Capt) & Bill Carson – 4 & 2
Brian Delve & Alan Crouch beat Nigel Edwards & John Glen – 3 & 1
Mike Helliwell & Clive George beat Mike Prior & Robert Pearson – 3 & 2
Andrew Lillistone & Colin Parish lost to David Whitmore & Barry Pardue – 2 Down
Mike Topper & John Rowland halved with Mac Campbell & Stuart Askew
David Wilding & Gordon Skinner beat Albert Robertson & Peter Christian – 6 & 4
Derek Roberts & Stuart McRoberts beat David Douglas & Trevor Pruce – 4 & 3
Paul Peachey & Mike Creffield lost to John Slade & George Savill – 3 & 1

Match Result – Stowmarket 4 1/2 Bungay 3 1/2

Ladies Friendly home v Dunston Hall


Heather Squirrell &Sue Strutt - Holmes lost 2 & 1 to Elaine Kimber & June Lawrence.
Gina Roberts & Betty Catchpole lost 5 & 4 to Penny Frost & Gill Gooderham
Jo Moore & Janet Skinner won 6 & 5 Chrissie Owens & Jane Watson.
Chris Jamieson & Julie Elden lost 2 & 1 to Jane Wheeler & Pip Martin.

Overall result Bungay 1 Dunston Hall 3 

Ladies Closed Meeting 2017

Ladies Closed Meeting Results,

Congratulations to Lils winning Bunty Eke lowest gross and Shirley winning Margaret Self lowest net.

Thanks to Ray Holland and Suzanne Potter who were starters today, Jan Hammett, Gill Willis & Ann Cunningham for the cards and ball sweep, Hilary Mares for organising the day, all those involved in sorting the results and Roger, Denise, Donna and our wonderful chefs for the meal.

Best front 9 net Chris Jamieson 34
Best back 9 net Liz Lord 33

Bronze Division 3rd Penny Goff 74
2nd Wendy Green 73
1st Shirley Pull 72
Silver Division 3rd Bridget Collings 75
2nd Jane Wharton 74
1st Joy Campbell 73

Bunty Eke 2nd Lowest gross Debbie Jary 82
1st Lils James 75

Margaret Self Cup Lowest net Shirley Pull 72

Straightest Drive Joy Campbell
Nearest pin 12th 0-20 Jane Wharton
Nearest pin 15th 21-36 Penny Goff

Seniors Friendly away to Royal Norwich

Norwich names first

W Loveday 9Capt) & J Goggin beat R Holmes (Capt) & P Christian 2&1
R Watson & J Davison beat M Hurst & C Fennessy 4&3
J Gorman & P Ansell beat K Chamberlain & M Root 5&4
R Nash & J Hope beat R Hipperson & S Askew 3&2
M Stock & T Moore beat M Campbell & T Pretty 4&3
M Carey & M Drury beat J Slade & K Collins 2&1

Match result Royal Norwich 6 Bungay 0

Ladies Friendly home to Southwold


Heather Squirrell and Joy Campbell lost 5/4 to June Twist and June Coulson.

Liz Jeary and Val Hindle lost 6/5 to Pam Cairess and Angela Day.

Ann White and Gina Roberts won against Carol Scilly and Jennie Cochrane.

Helm Wilkinson and Betty Catchpole halved with Pam Bolton and Roz Self.

Bungay 11/2 Southwold 21/2

Paddy Glasheen Results

Division 1 18 holes:

Winner: Liam Hansey 38pts
2nd Grace Collison        35pts
3rd Sam Bingham          34pts
4th Jack Gibson             33pts
5th Amy Collison           18pts.
 
Division 2 10 holes

1st Louie Jordan            12pts
2nd Finlay Maynard         3pts
 
Division 2 6 holes

1st Jake Drage               21pts
2nd Kaleb Cooper           10pts
3rd Abbie Hope                9 pts

Mens' away day results

Winners - Steve Rowe & Colin Seager - BB score of 45 points 

Runners Up - Patrick Donagh & Mike Copsey - BB score 45 points (beaten on countback)

3rd Richard Meres & Ray Holland - BB Score 44

4th Mike Prior & Bernie Woods - BB score 43

Set of juggling balls to Mark Goff & Adrian Lord for their notable score

Senior’s Friendly Matches:


Bungay v Royal Norwich – at Bungay (Bungay names first)
R Holmes (Capt) & P Christian lost to Wyn Loveday (Capt) & Mike Drury – 4 Down
J Slade & K Collins beat Alan Jackson & Rod Taylor – 1 Up
M Campbell R Pearson beat John Gorman & Pete Ansell – 4 Up
R Hipperson &S Askew beat Richard Watson & John Davison – 3 Up
A Robertson & M Root lost to Mal Stock & Terry Moore – 1 Down
M Hurst & D Turner beat Roger Nash & James Hope – 2 Up
Match Result – Bungay won 5 Up (Hambro Scoring)

Bungay v Felixstowe Ferry – at Felixstowe – (Felixstowe names first)
Mike Pineo (Capt) & Steve Ellwood beat B Carson (Capt) & RPearson – 5 & 3
Doug Pipe & Brian Hunwicke lost to J Slade & C Sunderland – 5 & 4
Dennis Preston & Dave Brinkley halved with S Greenwood & J Glen
Steve Smith & Charles Copping beat C Whymark & B Pardue - 4 & 3
Barry Jones & Steve Pearce beat D Whitmore & K Collins – 4 & 3
Gerry Williams & Bob Hockin halved with N Edwards & K Chamberlain
Rai Schlindwein & Graham Jewkes lost to R Holmes & D Cooper – 1 Down
Mike Cassidy & Steve Wright beat P Chistian & T Pruce – 2 & 1
Match Result – Felixstowe 5 Bungay 3

Bungay v Diss (for the Tin hat) – at Diss (Diss names first)
Mike Doig (Capt) & Phil Green lost to B Carson (Capt) & M Hurst – 3 Down
Clive Matthews & Roger Greenacre beat N Edwards & R Estall – 8 Up
Bob Allison & David Shimell halved with L Bird & J Slade
Dave King & Bob Fryer beat B Pardue & G Savill – 4 Up
John Doe & Steve Jacques beat J Formston & C– 9 Up
Graham Ramm & Geoff Honour beat A Robertson & J Kent – 5 Up
Steve Banks & Paul Prentice halved with R Holmes & K Collins
Julian Scopes & Steve Wells beat D Whitmore & B Richardson – 6 Up
Match Result – Diss won 29 Up (Hambro Scoring)

Lady Captains Day

1st Sue Read, Belinda Rowe and Beryl Ra-Bett 98pts
2nd Joy Campbell, Alison Chipperfield and Harriet Scott 93pts ocb
3rd Kay Hardy, Liz Lord and Pauline Aukland 93pts
4th Mary Pacy, Jan Hammett and Jean Wilson 92pts

Nearest pin 4th Carol Maycock
Nearest pin 12th Gina Roberts
Nearest line Barbara Taylor

Pictured Sue, Belinda, Beryl & Jo

Ladies Friendly home to Barnham Broom


Heather Squirrell and Carole Holland lost to Liz Whales and Wendy Johnson  3 and 1

Sue Strutt-Holmes and Julie Elden halved with Karen Parsons and Jette Larkins

Carol Maycock and Janet Skinner won against Jill Devlin and Sue Lang 3 and 1

Stevie Goulter and Hilary Mares lost against Chris Wright and Chris Fernihough 1 up.

Bungay 1 1/2.      Barnham Broom 2 1/2

Ladies Friendly v Woodbridge

at Woodbridge:

H. Squirrell & Jo Moore – Lost 3 Down
R. Reynard & G. Willis – Won 3 Up
S. Cooper & D. Randall – Lost 2 Down
C. Muttitt & C. Maycock – lost 4 Down

Match Result: Woodbridge 3 Bungay 1 (Match abandoned)

Senior's Match v Ufford Park

Senior’s Match – Bungay v Ufford Park – at Bungay (Bungay names first)

Bill Carson (Capt) & Albert Robertson beat Richard Harper (Capt) & Brian Clarke – 1 Up
Peter Christian & John Slade lost to John Pope & Norman Harper – 2 Down
Neil Fox & Chris Whymark lost to Colin Fulton & Tony Boffey – 2 Down
George Savill & John Formston lost to Colin Aldous & Murray Allen – 4 Down
Stuart Greenwood & Rae Whitewright lost to Steve Shand & Treva Owen – 6 Down
Len Bird & Colin Sunderland lost to Tim Moon & Bob Banthorpe – 1 Down
Match Result – Ufford won by 14 holes

Men's Invitation Day Results

Men's Invitation Day Results

AM Winners
NP 4th Steve Rowe
NP in 2 10th Graham Banyard-Caldecott Hall

10 holes
1st Gary Clow & Kevin Fitzgerald-Rookery Park 27pts ocb
2nd Brian Richardson & John Haydock-Caldecott Hall 27pts ocb
3rd David Evans & Simon Cook-Royal Norwich 26pts

PM Winners
NP in 2 18th Jim MacMillan-Rookery Park
Longest Drive 10th Jason Lawrence-Stoke By Nayland

18 Holes
1st Jim Barber & Bob Adams-Caldecott Hall 47pts
2nd David McGregor & Dean Barlow-Great Yarmouth & Caister 47pts ocb
3rd Steve Rowe & Darren Ward-Great Yarmouth & Caister 45pts
4th Richard Ford & Darren Littlewood-Great Yarmouth & Caister 45pts ocb

Thanks to Sophie and Belinda for a great halfway house, Sue & Rob for the results, and Roger and all his team for a fantastic BBQ

Pictured Men's Captain Brien Traves, Bob Adams, President Mike Copsey & Jim Barber

Ladies Club Championships 2017

Today winners at the Ladies Club Championships

Putting prize Jane Cadge 19,
Mary Rowan Rosebowl
Best back 9 Ann Jones, best front 9 Pat Douglas
4th lowest net Mary Pacy 74, 3rd Yolie Dye 68, 2nd Jean Wilson 67 &
Winner Mel Dodd 65

AM & PM Round Results
Best AM Net Sue Strutt Holmes 65
Best AM Gross Alison Nielsen 83
Best PM Net Jan Tuffley 73
Best PM Gross Ruth Reynard 83

Net Results
3rd Di Randall 140
2nd Marian Phipps 139
1st Wendy Walpole 133 Championship Cup Winner

Gross Results
3rd Jo Moore 170
2nd Tanya McGregor 159
1st Lils James 154 Club Champion 2017

Ladies Captain Jo Moore thanked President Mike Copsey for starting all day and presenting the prizes. Ann Kemp, Wendy Walpole and everyone involved in signing everyone in, checking the cards and finalising the results. Also to Donna, Denise and all the staff for a lovely meal

Captain's Charity Challenge - Combat Stress

Starting at 4.30am this morning at Eaton they guys had a clear round and soon started the 2nd round at Bawburgh. They were lucky with the weather and the storms went around them. Onto Diss and they had a few local supporters, the weather held as they travelled back home to Bungay for the final round.

Many thanks to Wendy Walpole who has been a complete ?? all day. Also thanks to Mark Goff and Sophie Traves and all the other supporters who supported on the day.

Also Eaton, Bawburgh and Diss golf clubs for their hospitality.

One eagle, some birdies along the way. 29 miles, 66128 steps (well for Brien Traves, so about 30000 each for Andrew Collison and Steve Rowe ??) ?????

Senior’s Friendly match – Southwold v Bungay

Senior’s Friendly match – Southwold v Bungay – at Southwold (Southwold names first)

David Kent & Simon Flunder beat Peter Christian (Capt) & David Douglas – 4 Up

Michael Rowan-Robinson & Ray Dunn beat Martyn Hurst & George Savill – 4 Up

Ben Cardwell & Bob Lee beat Stuart Greenwood & Paul Ambrose – 3 Up

Peter Orfeur & Wayne Thomas lost to Len Bird & Kevin Goode – 5 Down

Richard Lee-Warder & Alan Adlington beat Neil Fox & Rob Holmes – 3 Up

Andy Robinson & Keith May beat John Glen & Mike Prior – 1 Up

Match Result – Southwold won 10 Up (Hambro scoring)

Vet's Open Results

Winner of Vet’s Open Trophy : Mike Copsey B&WVGC 40pts.
Best Visitor: Nigel Fosker Felixstowe Ferry 39pts. Ocb

Div. 1
1. Mac Campbell B&WVGC 34pts
2. Paul Kerry Sprowston Marriott 33pts ocb
3. Tony Canning Costessey Park 33pts
4. Andy Rackham Sprowston Marriott 32pts

Div. 2
1. Cliff Beck – Sprowston Marriott 38pts
2. Albert Robertson –B&WVGC 35pts
3. Len Bird - B&WVGC 31pts ocb
4. Adrian Davey –B&WVGC 31pts

Div. 3
1. Terry Cockerill – Rookery Park 39pts
2. Colin Sunderland – B&WVGC 36pts
3. Bernie Woods - B&WVGC 35pts ocb
4. Graham Glover – Sprowston Marriott 35pts

Nearest Pin Visitors: Barry Moore – Stowmarket
Nearest Pin Members: Colin Sunderland.

Ladies Open Results

Results for Ladies Open

1. Jane Fishwick, Philippa Bridge, Helena Honour, Monica Comer Diss G.C 90 points

2. Diane Hegarty, Sarah Wales, Jude Hanner, Irene Fielding, Felixstowe G.C. 89 points

3. Jenny Beckett, Helen Beck, Lorraine Hall, Anna Delvin , Sprowston Manor 87 points

Attached is photo of the winning team receiving their prizes from Bungay Captain Joanna Moore ( right).

Senior's Friendly Matches

Bungay v Costessey Park – at Bungay (Bungay names first)

Nigel Edwards (Capt) & Barry Pardue lost to John Stimpson (Capt) & Keith Joyce – 3 Down
Ken Chamberlain & Don Cooper beat Mike Carey & Peter Matthews – 1 Up
Mike Prior & Ray Estall beat Owen Williams & Greg Northmore – 1 Up
Mike Copsey & John Glenn beat Bill Gould & Martin Jermy – 1 Up
Martyn Hurst & Robyn Hipperson lost to Mike Hurn & Geoff Lane – 1 Down
Bill Carson & Neil Fox beat Peter Holmes & John Allen – 6 Up
Match Result – Bungay 6 Up (Hambro scoring)

Bungay V Stowmarket – at Bungay (Bungay names first)

Rob Holmes (Capt) & Bill Carson lost to Norman Gibbs (Capt) & Andrew Coxhead – 3 Down
John Slade & George Savill beat Bill Morrison & David Wilding – 2 Up
David Douglas & Trevor Pruce beat John Clark & Brian Lummis – 3 Up
Albert Robertson & Peter Christian lost to Roy Rogers & Jim Deasy – 2 Down
Mac Campbell & Colin Sunderland beat Alan Crouch & Lawrie Reekie – 3 Up
Stuart Greenwood & Barry Pardue halved with Phil Fairbrother & Mike Helliwell
Mike Prior & Robert Pearson lost to Colin Parish & John Bell – 4 Down
Nigel Edwards & Mike Kudar halved with Simon Brown & Gerry Hoy
Match Result: Stowmarket won 1 Up (Hambro scoring)

Senior's Friendly Match away to Rookery

Rookery names first

David Porter (Capt) & Paul Gardiner beat Bill Carson (Capt) & Colin Sunderland – 5 & 4
Roger Boon & Billy Groves beat Stuart Greenwood & Ray Estall – 5 & 4
John Game & Tony Talbot beat Mike Copsey & Peter Christian – 2 & 1
Richard Duckett & Jim Macmillan beat Kevin Goode & Mac Campbell – 1 Up
Peter Bunn & Peter Clappison halved with Nigel Edwards & George Savill
Mike Reynolds & Alan Bidwell beat Will Pickard & Barry Pardue – 2 Up
Dennis Robbins & Billy Donachie beat Russell Dyer & Rob Holmes – 3 & 2
Alan Hubbard & Alan Holmes lost to Roger Thake & Richard Mares – 3 & 1

Match Result – Rookery Park 6 1/2 Bungay 1 1/2

President''s Day Breakfast Texas Scramble

Mike Copsey hosted the inaugural President's Breakfast Texas Scramble.

With 25 teams taking part, players enjoyed a full english breakfast before a shotgun start.
Some great prizes were up for grabs with the main prize of 4 putters being donated by Jeremy Jenkins and Bernie Woods donated nearest the pin prizes on all the par 3's. place

Mike thanked everyone that made the day such a great success, from breakfast through to the final results. Ann Kemp, Ann Cunningham, Jill Bennett, Roger and all his staff, Andrew & Karen for all the background work.

Nearest the pins were on all the par 3's and won as a team,
4th Paul Whiting, Richard Wright, Dennis Tuck & Yvette Guy
7th Andy Cann, Liam Hansey, Dave Evans & Jean Wilson
12th Mike Hedley, Marty Ling, Stephen Spratt & Chris Ambrose
15th Kate Wolfe, Deborah Pottinger, Alan Braddon & Patrick Smith

5th Paul Whiting, Richard Wright, Dennis Tuck & Yvette Guy 58.3
4th Barry Ford, Stuart Greenwood, Adrian Lord & Rob Holmes 58.3
3rd Robin Ashe, John Hyde, Tony Webster & Penny Goff 58.0
2nd Dave Douglas, Joy Campbell, Pip Grimmer & Brian Richardson 57.2
1st Liam Hansey, Dave Evans, Andy Cann & Jean Wilson 54.3

Rolling Pin Result

The result of the Vet’s v Ladies for the Rolling Pin

Vet’s won 4 matches to Nil.

Photo :
Jo presenting Stuart Greenwood (Chairman of Vet’s) with the Rolling Pin.

Junior Pro's Putter Competition

18 Hole Stableford

1. Sam Bingham 39pts.
2. Liam Hansey 35pts
3. Megan Bailey 34pts
4. Grace Collison 30pts
5. Jack Gibson 29pts
6. Amy Collison 28pts

10 holes Black Tees
1.Finlay Maynard 8pts

10 holes 150yds
1. Kaleb Cooper 28pts
2. Jake Drage 21pts.

pictured Junior Captain Sam Bingham

Ladies Coronation Foursomes Results

1st Chris Jamieson & Wendy Green 38pts

2nd Beryl Ra Bett & Sally Mattocks 34pts

3rd Bridget Collings & Jane Cadge 31pts

4th Marian Phipps & Stevie Goulter 31pts

Ladies Cranworth v Aldeburgh at Gorleston

The matches today were contested in true fighting spirit .
All our players gave their utmost to try and win , unfortunately we lost 5 to 3 . The last match called a draw.
During the afternoon the result was too close to call and both sides began to think it was going to be a draw and we would have to send out one player for sudden death.
That was how close it was!

Pictured the afternoon singles team

Senior’s Friendly Match –Bungay v Ufford Park

– at Bungay (Bungay names first)
Bill Carson (Capt) & Albert Robertson beat Richard Harper (Capt)
& Brian Clarke – 1 Up
Peter Christian & John Slade lost to John Pope & Norman Harper – 2 Down
Neil Fox & Chris Whymark lost to Colin Fulton & Tony Boffey – 2 Down
George Savill & John Formston lost to Colin Aldous & Murray Allen – 4 Down
Stuart Greenwood & Ray Whitewright lost to Steve Shand & Treva Owen – 6 Down
Len Bird & Colin Sunderland lost to Tim Moon & Bob Banthorpe – 1 Down

Match Result: Ufford Park won 14 Up (Hambro Scoring)

Ladies Friendly home to Bury St Edmunds

Anne White and Carol Holland lost 5&3 to Hannah Clarke and Sue Montgomery.

Carol Maycock and Julie Elden lost to Joan Garrett and Dawn Byrom 4&2

Christine Ambrose and Janet Skinner halved with Ali Bass and Melanie Lesser

Gina Roberts and Hilary Mares halved with Joan Watson.

Bungay lost 3-1

Ladies Weston away to Aldeburgh

The 2nd of the Scratch Matchplay was away to Aldeburgh,

Tanya McGregor lost to Blaize Edmunds
Deborah Pottinger lost to Lottie Edmonds
Sam Cooper lost to Vanitia Lebus
Jo Moore lost to Helen Lavis
Ruth Reynard lost to Tessa Summers

Ladies Captains Past & Present Competition


Today the Ladies had Past & Present Captains Competition

The top three winners in this comp today (Par/Bogey) were:

Sue Blackham +1
Jo Moore -1
Liz Lord -5

Pictured,
Ladies President Jan Hammett with winner Sue Blackham

Beaumont home to Brett Vale

Another close knockout match with our Beaumont Team hosting Brett Vale.

David Douglas & Colin Sunderland won 1up
Will Pickard & Malcolm Campbell won 2up
John Slade & George Savill halved
Mike Copsey and Neil Fox lost 4 down.

Sadly Bungay lost by 1 hole

Tolly away to Rushmere

Our Tolly Team travelled across to Rushmere on Sunday in the 1st round.

Finishing the morning round only 1 down to a very strong side. Both sides switched a few of the pairings and this seemed to give Rushmere a bit of a boost and they won the afternoon by 10.

The score line didn't do the match justice.

Pictured,
Craig Payne, Rob Read, Captain Nick Read, Tom York, Mike Gibson, Steve Rowe & Reserve Olly Read, Chi Yeung, Brian Wilson & Dan Anderson

Ladies Captain Charity Day

Today Ladies Captain Jo Moore held her Charity Day in aid of Guide Dogs for the Blind.
94 Ladies took part, 24 teams and 22 clubs were represented. The day looks to have raised over £2400.00 which included a raffle and charity auction for 4 balls vouchers donated from clubs in Norfolk, Suffolk, Hertfordshire & Essex
Nearest pin on 4th 0-20 Deborah Pottinger - Bungay
Nearest pin on 15th 21-36 Monica Comer - Diss
Nearest the line 10th Tish Wymer - Gog Magog
1st 91pts D Pottinger, G Willis - Bungay, J Percival - Hadley Wood & K Finn Potters Park
2nd 87pts M Haines, H Lawson, S Mendham & V Mendham - Diss
3rd 86pts M Dorrington, M Seppings, D Halliday - Eaton & S Carter Royal Cromer
4th ocb 85pts L Foulger - Bawburgh, J Brown - Diss, S Harrison & H Harrison Royal West Norfolk
The winning team pictured below Jae, Karen, Gill, Ladies Captain Jo & Deborah
Jo thanked everyone for coming and supporting her day, everyone that helped the day run smoothly. Andrew & the green staff for the condition of the course and Roger and his team for a superb meal.

Senior’s Friendly Matches:

Royal Cromer v Bungay – at Cromer.

Match Result: Royal Cromer 3 Bungay 3


Bungay v Halesworth – at Bungay (Bungay names first)

Nigel Edwards (Capt) & Peter Christian beat Rob Sherington & John Coward – 4 Up

Martyn Hurst & Len Bird beat Mike Hayes & Peter Foulger – 4 Up

Colin Sunderland & George Savill beat Paul Smith & Paul Ralph – 4 Up

Stuart Greenwood & Mike Prior lost to Nigel Kerridge & Peter Macrowan – 1 Down

Rob Holmes & Kevin Collins beat Ralph Marshall & Paul Hyden – 3 Up

Albert Robertson & Robert Pearson beat Tom Fletcher & Reg Woolston – 3 Up

Malcolm Campbell & Nell Fox halved with Robert Steven & John Giles

Paul Boothby & Robyn Hipperson lost to Martin Percival & Ian Ransby – 3 Down

Match Result – Bungay beat Halesworth – 14 Up (Hambro scoring)

Ladies’ Friendly match Bungay away to Gorleston

Ladies’ Friendly match – Bungay v Gorleston – at Gorleston (Bungay names first)

S. Goulter & V. Hindle beat J. Walsh & M. Hart – 2 & 1

C. Ambrose & M. Phipps lost to A. Amos & J. Eagling – 1 Down

J. Campbell & A. White halved with V. Woolnough & A. Bloomfield

B. Rowe & W. Walpole lost to R. Woodhouse & S. Sterry – 3 & 3

Match Result – Gorleston 2 1/2 Bungay 1 1/2

Junior Club Championship Round 2 Results

Sadly Bungay lost 99-88 (3 aggregate stableford scores)

The team was Liam Hansey, Sam Bingham & Jack Gibson.

They played well at Flynn Valley, but the couldn't get the read on the greens.

Ladies Friendly away to Gorleston

Stevie Goulter and Val Hindle won against Jackie Walsh and Maggie Hart
2 and 1

Chris Ambrose and Marian Phipps lost by 1 hole to Anne Amos and Jean Eagling

Joy Campbell and Anne White halved with Vera Woolnough and Andree Bloomfield

Belinda Rowe and Wendy Walpole lost to Rosemary Woodhouse and Sheila Sterry 3 and 2

So result Bungay 1 1/2. Gorleston 2 1/2

Adair Cup Winner

The Men’s Captain, Brien Traves (r), presenting Nick Read with his Adair Cup winners salver.

Ladies Weston away to Ipswich

Today our Weston Team played their 1st match away to Ipswich Golf Club. With Ipswich having 4 County 1st Team players Bungay were always up against it.

Sam Cooper lost to Fiona Edmond
Jo Moore lost to Vanessa Bell
Barbara Taylor lost to Sharon Luckman
Megan Bailey beat Sarah Saggers
Christine Ashe lost to Charlotte Gregory

The next match is away to Aldeburgh Sunday 21st May

pictured Christine, Barbara, Megan, Sam & Jo

Ladies Friendly home to Eaton

Heather Squirrell and Pam Delaney lost by 1 hole to Monica Dorrington
and Christine Wright.
Jo Moore and Alison Chipperfield lost to Judi Walker and Chris Charnley
3 and 1
Di Randall and Betty Catchpole halved with Celia Pheysey and Doreen Benton
Liz Lord and Marilyn Pearson won against Veronica Christie
and Barbara Warren 3 and 1.

So a win to Eaton 2 1/2 to 1 1/2

Bungay Seniors v Southwold Seniors


Peter Christian & David Douglas halved with Tony Seago
& Philip Palmer
Albert Robertson & Mike Prior halved with David Kent
& Andy Robinson
Neil Fox & Tony Timmins beat Wayne Thomas
& Michael R-Robinson 9up
Len Bird & John Formston beat Ray Dunn
& Bob Perrett 4up
Stuart Greenwood & Barry Pardue beat Phil Goodacre
& Keith May 2up
Martyn Hurst & Geoarge Savill beat Richard Holmes
& Alan Bagley 5up

Bungay won 20up hambro scoring

Ladies Friendly against Aldeburgh

Heather Squirrell and Harriet Scott lost to Tessa Summers
and Felicity Muncey 4and 3
Jo Moore and Mary Pacy lost to Jane Hales and Brenda Burtenshaw 3 and 1
Carol Maycock and Val Hindle lost to Jo Dearden and Sarah Lawley 1 up
Shirley Pull and Anne Smith lost to Mary Wolley and Jean Muncey 4 and 3

Bungay 0 Aldeburgh 4

Ladies Captain v Vice Captain

Today the Ladies Captain played the Vice Captain in a 4BBB greensomes matchplay.

A very tight match finished with the result an honourable draw 5- 5

Vets Friendly Result home to Thetford

Bungay names first

Rob Holmes (Capt) & Mac Campbell beat Gary Goodchild (Capt)
& John Drinkhill – + 1
John Slade & Nigel Edwards halved with Bill Rodger & Brian Maiden
Stuart Greenwood & Kevin Collins beat Chris Evans & Terry Aston – + 4
Mike Copsey & Colin Sunderland beat Frank Dowling & Jim Neal – + 1
Chris Whymark & Mike Root lost to Phil Halford & Don Carlin – – 2
Len Bird & Robert Pearson beat John Carpenter & Chris Foulds – + 2
Mike Prior & John Glen lost to Frank Knight & Norman Hargreaves - - 2
Peter Christian & David Whitmore beat Peter Yule & Rob Faulkner – + 8

Match Result: Bungay won + 12 (Hambro scoring)

Mixed Friendly Diss away

Yesterday we played a Mixed Friendly against Diss

The result of this match was a win for Diss :4 games to 3

Diss were a pair short so Bungay's Mary and John Pacy played & won for Diss in the final match....., Everyone had an excellent day and excellent meal.

Vet's Friendly away to Caister

(Bungay names first)

Len Bird (Capt) & George Savill lost to Geoffrey Duffield (Capt)
& Colin Lord – 2 & 1
Neil Fox & Chris Whymark lost to Gerry Ellison & Barry Norton – 7 & 5
Ken Chamberlain & Martyn Hurst lost to Mike Hall & Mike Woods – 2 Down
Peter Christian & Malcolm Campbell lost to Richard Hollings
& Ken Sanderson – 4 & 2
Ray Estall & Don Cooper lost to Derrick Mullard & Andrew Macallan – 7 & 5
John Glen & Mike Copsey lost to Dave Oliver & Robert Jones – 4 & 3

Match Result – Caister 6 Bungay 0

Ladies friendly home to Ufford Park

Ladies friendly match against Ufford Park.

Heather Squirrell and Harriet Scott beat Pam Burgess and Pauline Hislop 5 and 4

Chris Ambrose and Val Hindle lost to Sue Bruce and Wendy Hayes 4 and 3

Sue Read and Gill Willis halved with Sue Meecham and Kay King

Carol Maycock and Betty Catchpole beat Brenda Taylor and Claire Guntrip Guard 6and 4

Bungay won 21/2 to Ufford Park 11/2

Men's Captain v Ladies Captain

This new Trophy has been presented by Brien Traves, and the match will be an annual event on the calendar.

Format – Greensomes Match Play – Hambro Scoring

Results:

Jo Moore & Heather Squirrell v Brien Trave & Steve Rowe. Men won 2up

Sue Strutt-Holmes & Chris Jamieson v Mark Goff & Chris Whyte .
Ladies won 1up

Christine Ashe & Liz Lord v Steve Wright & Mike Haslem . Men won 3 up

Alison Neilsen & Heather Wright v Mike Copsey & Richard Wright.
Men won 5 up

Overall result Men won 9 up.

Ladies Friendly away to Diss

Heather Squirrell and Alison Neilsen lost to
Jenny Chamberlin and Gina Peliti 2 & 1

Anne White and Joy Campbell lost to Sarah Gotts and Liz Speak 6 & 5

Belinda Rowe and Chris Ambrose halved with Helen Lawson
and Tricia Galasinski

Gill Willis and Marian Phipps won against Helena Honour
and Louise Akers 4 & 3

Result was Bungay 1 1/2 Diss 2 1/2.

Junior Captain Sam Bingham Drives In

Sam Bingham – Junior Captain for 2017-18

Sam drove the ball 236 mtrs (258yrds)

Amy Collison guessed 235 metres and won an Easter egg.

Junior Spring Cup Results


Division 1 - 18 holes:

Winner of Spring Cup – Jack Gibson 34pts.

2nd Liam Hansey 33pts
3rd Sam Bingham 32pts
4th Megan Bailey 30pts
5th Grace Collison 26pts
6th Amy Collison 20pts

Division 2 10 Holes

1st Louie Jordan 10pts
2nd Matthew Curtis 6pts
3rd Finlay Maynard
4th Benjamin Burden

Division 3 10 holes from 150yds.

1st Zachary Cole 24pts
2nd Kaleb Cooper 21pts

Ladies April 9 Hole Stableford

1st Jean Wilson 17pts
2nd Pat Douglas 16pts
3rd Lillie Hood 15pts

Ladies Boycott Shield (Bogey) Results

1st Sue Blackham +5
2nd Wendy Walpole +2
3rd Sue Strutt-Holmes +1

Men's April Stableford Results

Division 1

1st Thomas York 37pts
2nd Steve Brown 37pts
3rd John Eason 36pts

Division 2

1st Les Bicker 37pts
2nd David Smith 37pts
3rd Adrian Davey 36pts

Bill Harding Texas Scramble

The 1st of the Mixed Texas Scrambles of the season was very well supported. 14 teams took part with members playing in groups with people they have never met or played with before.
There was a fantastic atmosphere in the Clubhouse afterwards, and everyone enjoyed a superb meal.

1st Gary Clow, Richard Wright, Gill Williams & Wendy Green 59.8

2nd Mike Copsey, George Ling, Adrian Lord & Carolyn Taylor 61.5

3rd Jim Barber, Keith Patrick, David Reynard & Gill Willis 62.0

Nearest the pins - Ladies Deborah Pottinger & Men Pip Grimmer

Thanks to Gill Willis for all the organisation, Deborah Pottinger & Ann Cunningham for signing in and doing the cards, & Ladies President Jan Hammett for checking the cards and presenting the prizes.
Thanks also to Steve, Paul and the staff for the meal that followed the match.

Ladies Friendly home to Halesworth

Ladies Friendly home to Halesworth

Heather Squirrell and Barbara Taylor won against Rosie Owen
and Lynda Baldry
Jo Moore and Carol Holland won against Clare Woods and Caroline Emeny
Joy Campbell and Wendy Walpole halved against Ali Wallace
and Jula Cheney
Sue Read and Carol Maycock lost to Angela Middleton and Linda Freeman.

So the result was a win for Bungay 2 1/2 to 1 1/2.

Vets Friendly v Eaton at Home

Senior’s Friendly Match – Bungay v Eaton – at Bungay (Bungay names first)

Peter Christian (Capt) & Bill Carson lost to Roger Durrant (Capt)
& Mike Longe - 1

Colin Sunderland & Chris Whymark beat Bernard Hale & Terry Henry + 4

Mike Copsey & Nigel Edwards beat Bryan Robertson & Richard Coles + 1

Neil Fox & Robert Pearson beat Terry Kitt & David Foskett + 4

Mike Prior & Robyn Hipperson beat Anthony Trafford & Phil Tindall – + 4

Len Bird & Albert Robertson lost to Trevor Seadon & Alan Henderson -2

Match Result – Bungay won + 10 (Hambro scoring)

Ladies March Medal & 9 Hole Stableford

Medal Results

Division 1
1st Jane Wharton 81-11-70
2nd Joanne Moore 82-11-71
3rd Barbara Taylor 85-12-73

Division 2
1st Carole Holland 104-33-71
2nd Stephanie Goulter 93-22-71
3rd Belinda Rowe 93-21-72

Stableford Result
1st Ann Howes 17pts
2nd Ann Jones 15pts
3rd Jean Wilson 14pts

Men's Midweek Stableford

1st Trevor Pruce 38 pts
2nd D I Douglas 37 pts
3rd Denise Tuck 37 pts

Ladies Friendly away to Bawburgh

Heather Squirrell and Carol Maycock lost to Bridget Andrews
and Fran Johnson
Jane Cadge and Betty Catchpole lost to Linda Britcher and Janet Worthington
Di Randall and Anne White won against Ros Foster and Joy Leeds.
Belinda Rowe and Wendy Walpole won against Fran Bradley
and Penny Meed.

During the match Fran Johnson scored a hole in one!

The result was a very honourable draw.

Kathleen Bowerbank Final

Todays final was played between Christine Ambrose and Stevie Goulter.

The match was very tight and had to go to the 19th, which was won by Christine.

Congratulations to both players.

Seniors Match Away to Costessey

Bungay v Costessey Park – at Costessey Park (Costessey names first)

John Stimpson (Capt) & Owen Williams beat Nigel Edwards (Capt) & Barry Pardue – 5 Up
Nigel Drake & Greg Northmore beat Martyn Hurst & Robyn Hipperson – 1 Up
Mike Burne & Geoff Lane beat Mike Copsey & George Savill – 6 Up
Derek Bye & Mike Hurn halved with Bill Carson & Neil Fox
Peter Holmes & Peter Matthews halved with Ken Chamberlain & Don Cooper
Stan Lewis & Keith Joyce beat Mike Prior & Ray Estall – 1 Up

Match Result – Costessey Park won 13 Up (Hambro scoring)

Men's March Stableford 19th March

Division 1

1st Peter Watts 38pts
2nd James Nolloth 37pts
3rd Bill Carson 37pts

Division 2

1st Paul Hunt 35pts
2nd David Wilkinson 34pts
3rd Justin Taylor 34pts

Ladies MacMillan Spoons & 9 Hole Stableford Result


Ladies MacMillan Spoons Result

1st Belinda Rowe 36pts
2nd Cathy Kress 32pts
3rd Julie Elden 31pts

Ladies March 9 Hole Stableford

1st Jan Tuffley 10pts
2nd Wendy Green 10pts
3rd Judith Graham 9pts

Junior Match

3 of our Juniors travelled across to Felixstowe today.

Our team was Sam Bingham, Megan Bailey ans Jack Gibson, all three played very well and won the match 89-85.

The next round is away to Fynn Valley away, date to be confirmed.

Well played.

Mixed Friendly away to Southwold

Well played to all those that took part in the Mixed match in some really atrocious weather.

Bungay won 5 games to 3.

A lovely meal followed the match and the match was played in great spirit.

Junior Captain Honoured

Our Junior Captain Liam Hansey has been presented with the 'Sam Jaggard' Trophy.

This is presented in memory of a County Junior player who sadly passed away in a car accident a few years ago.

The trophy went to an U16 Junior (last seasons performance) who the Junior committee felt was a role model figure in County, producing consistent results and conducting them self in a respectful and well mannered way, along with being enthusiastic throughout the season.

It is also a proud moment for Liam, as his was the first name brought up by the County Junior Committee, and it is understandable that Liam was delighted to receive it!

Congratulations Liam, leading by example. Well done.

Vets Friendly v Dunston Hall

The Vet's hosted Dunston Hall in a friendly Weds 15th March.

The match was played using Hambro scoring for the first time and Bungay won by seven holes.

Richard Franklin(Dunston captain) was particularly 'pleased' when Bungay's Captain Bill Carson holed out from 130 yards for an eagle on the 18th!!

The match was played with good humour and the course was highly praised by our opponents.

As usual, Roger and his team did us proud with a super carvery, much appreciated by all.

Next match against Costessey away on 20th March.





Bungay won 7up
(Bungay names first)
Bill Carson (Capt) & George Savill beat Richard Franklin (Capt) & Ken Munro – 3 Up
Stuart Greenwood & Neil Fox beat Stuart Mudie & Paul Lines – 1 Up
Nigel Edwards & Mike Kudar beat Fred Handley & Mal Mundey – 2 Up
Malcolm Campbell & David Chattaway halved with Nigel Kimber & Andy Frost
Peter Christian & Kevin Collins beat Mike Fiddaman & Keith Barley – 3 Up
Rob Holmes & Len Bird lost to Ken Jennings & Maurice Robinson – 2 Down

Haskell Result 12th March

A very tight match between the two sides with only a couple of holes in it. A superb putt on the 18th by Deborah gave her and Lils a 3 hole lead going into the 2nd half.
After lunch the match was again very tight with the pair being pulled back to 1 leaving the 5th. Digging deep Lils & D won the next 5 holes going to the 13th dormy.
Woodbridge fought back again winning 13 & 14, but a superb tee shot by Lils onto the 15th sealed the match.
Bungay will host either Thorpeness or Rushmere in the next round.

Ladies Friendly Results home to Rushmere

Heather Squirrell and Jane Cadge lost to June Kenworthy and Jennifer Frost.

Deborah Pottinger and Betty Catchpole won against Carol Perks and Lynne Rafferty.

Alison Neilsen and Hilary Mares lost to Christine Bloomfield and Margaret Lee.

Joy Campbell and Chris Ambrose lost to Adrienne Langston and Roz Leggett.

So unfortunately Bungay lost 3 to 1.

Ladies Texas Scramble Results

1st Jane Cadge, Gina Roberts & Pam Delaney 68.9

2nd Barbara Taylor, Alison Chipperfield & Pat Douglas 71.4

3rd Jan Hammett, Kate Wolfe & Lillie Hood 71.9

Ladies 10 Hole 4BBB

1st Belinda Rowe & Megan Bailey 24pts ocb

2nd Jo Moore & Catherine Kress 24pts

3rd Anne Smith & Carol Maycock 23pts

4th Suzanne Blackham & Lils James 21pts

Ladies Waltz Results

1st Bridget Collings, Sue Blackham & Jean Wilson 44pts

2nd Harriet Scott, Val Hindle & Marie Stevens 42pts

3rd Anne White, Kate Wolfe & Marilyn Pearson 39pts

4th Liz Jeary, Yolie Dye & Wendy Green 37pts ocb

Ladies Winter League Result

Thursday 2nd February 2017

Today the Ladies played their last Winter League match at home v Diss

Bungay won 2 games to 1

Bungay were giving shots in all the matches. Fortunately the weather was good, and everyone got round in the dry.

Thanks to everyone that has played and represented the Club in these matches

Competition Results

Ladies’”Coloured Ball” Stableford Competition:

1st – Ja Moore, W. Walpole & P. Delaney – 107 Points ocb
2nd – R. Reynard, H. Mares & E. Hoare – 107 Points
3rd – H. Wright, M.Phipps & J. Wilson – 98 Points
4th – C. Ashe, C. Cundey & L. Lord – 91 Points ocb

Book a Tee Time
Ready to book?

Our booking system will make it easy for you.
News
  • Men's AGM Teaxas Scramble
    newsthumbnail
  • Autumn Trophy
    newsthumbnail
Weather
  • 2019-11-15
  • 2019-11-16
  • 2019-11-17
  • 2019-11-18
  • 2019-11-19
Need to know more weather details? Click here to see the weather for the next 5 days.